Spolupráca medzi Slovenskom a Českou republikou v oblasti obrany sa v poslednom období zintenzívnila. Dokazuje to niekoľko spoločných projektov či viacero dohôd o spolupráci. Predmetom rokovaní oboch krajín je aj otázka spoločnej obrany vzdušného priestoru s názvom Spoločné nebo.
"V súčasnosti, kedy má väčšina krajín problémy s obranným rozpočtom, považujeme za najefektívnejšie spoločné zdieľanie vojenských spôsobilostí," uviedol pre TASR minister obrany Martin Glváč. Podľa neho téma spoločnej ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky a Českej republiky nie je nová. "Tejto téme sa venujú ministri obrany SR a ČR už dlhší čas. Pri tomto projekte je však potrebné zohľadniť celú škálu aspektov, od politických cez legislatívne, ekonomické až technické, ktoré by sa týkali oboch krajín," doplnil šéf rezortu obrany s tým, že v súvislosti s témou spoločnej obrany vzdušného priestoru bude potrebné absolvovať ešte rokovania tak na vládnej úrovni, ako aj expertných skupín.
V júni 2012 podpísali obaja ministri obrany deklaráciu o rozvoji vzájomnej spolupráce. "Na oboch stranách boli vytvorené pracovné skupiny, ktoré identifikovali konkrétne projekty v jednotlivých oblastiach, v ktorých je možné spolupracovať," uviedol Glváč. Ide o vyzbrojovanie, vzdelávanie, obranné plánovanie, obrannú politiku, operácie, cvičenia, logistiku a v neposlednom rade aj ochranu vzdušného priestoru.
Slovensko a Česká republika v súčasnosti spolupracujú na spoločnej ochrane vzdušného priestoru v rámci projektu integrovaného systému protivzdušnej obrany NATO – NATINADS (NATO Integrated Air Defence System). "Každý členský štát, vrátane Slovenskej republiky a Českej republiky, je zodpovedný za úroveň a interoperabilitu systému obrany vzdušného priestoru na vlastnom území tak, aby výsledkom bol synergický efekt – účinné a efektívne vykonávanie úloh pri obrane a ochrane spoločného vzdušného priestoru NATO," uviedol Glváč.