Občiansky aktivista Martin Daňo nemohol kandidovať na post primátora v Humennom. Boli porušené jeho práva, rozhodol o tom Ústavný súd.
Okresný súd v Humennom preskúmal na základe podaných námietok Daňovu registráciu ako kandidáta na post poslanca a primátora. Námietka sa týkala overeniu vlastnoručného podpisu na vyhlásení kandidáta, ktoré musí byť pripojené ku kandidačnej listine.
Uznesenie okresného súdu o tom, že nebola splnená podmienka vlastnoručného podpisu, zrušilo pôvodné rozhodnutie miestnej volebnej komisie o Daňovej registrácii. "Miestna volebná komisia v plnej miere rešpektuje uznesenie súdu a zrušila registráciu pána Daňa. Proti rozhodnutiu súdu nie je prípustný opravný prostriedok, rozhodnutie je konečné," vysvetľovala vlani v októbri predsedníčka miestnej volebnej komisie Gabriela Karšková.
Daňov podpis na kandidátke bol podľa neho vlastnoručný, preto sa pre nespokojnosť s rozhodnutím Okresného súdu v Humennom, obrátil na Ústavný súd. Ten mu dal za pravdu, keď rozhodol, že bolo porušené jeho právo zúčastňovať sa na správe veci verejných, právo na prístup k voleným a iným verejným funkciám či právo na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. Finančné zadosťučinenie i trovy právneho zastúpenia mu je okresný súd povinný vyplatiť do dvoch mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia.
Vzhľadom na rozhodnutie Ústavného súdu Daňo považuje nové vedenie mesta Humenné za nelegitímne zvolené. Humenčan bude podľa vlastných slov iniciovať vyvodenie zodpovednosti voči sudcom, rozhodnutie ktorých mu znemožnilo kandidovať. "Podľa môjho právneho zástupcu sudcovia vydali svojvoľné rozhodnutia a spôsobili štátu škodu, keďže Okresný súd v Humennom mi bude povinný zaplatiť aj primerané finančné zadosťučinenie," podotkol Daňo, ktorý zatiaľ nevie, o akú výšku odškodného pôjde.
Aktivista Daňo zaujal v minulosti najmä prípadom, keď v prvom kole prezidentských voľbách volil viackrát. Práve kvôli tomuto činu ho obvinila polícia.