Cesta Slovenskej akadémie vied (SAV) k verejnoprávnosti nebude ľahká. Upozornil na to jej predseda Jaromír Pastorek i predseda vlády Robert Fico. Ak by sa SAV stala verejnoprávnou, mohla by napríklad vstupovať do obchodných spoločností a zhodnocovať svoje prostriedky. V súčasnosti je svojimi príjmami a výdavkami napojená na štátny rozpočet.
Premiér Fico varoval, že ak sa akadémia rozhodne urobiť akékoľvek kroky ako suverénna inštitúcia, nesmie to viesť k nestabilite a neistote jej zamestnancov. "Každý, kto dnes pracuje v SAV na užitočných veciach, musí mať istotu, že jeho práca zostane dôležitou do budúcnosti bez ohľadu na to, aká bude vnútorná štruktúra tejto inštitúcie," zdôraznil. Argumentoval vlastnými skúsenosťami z čias, keď pracoval na právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti.
Šéf SAV Pastorek sa zase obáva toho, že transformáciou by akadémia mohla prísť o množstvo európskych peňazí. "Pri čerpaní štrukturálnych fondov - a tieto zdroje sú nemalé, je klauzula, že nemôžeme meniť formu hospodárenia," vysvetlil. Odmieta preto "rýchlu transformáciu". Verejnoprávnosť nedávno podporil aj minister školstva Ján Mikolaj (SNS).
Premiér avizoval, že aj napriek finančnej kríze, vláda udrží financovanie SAV na primeranej úrovni. "SAV je významná slovenská inštitúcia, slovenská verejnosť o nej vie veľmi málo," konštatoval. Vyzdvihol pritom množstvo patentov akadémie v zahraničí. Z rezervy predsedu vlády pre ňu vyčlení financie napr. na archeologický prieskum, či ďalšie zväzky národnej encyklopédie Beliana. Fico už SAV prisľúbil pomoc vo výške 500.000 eur. Akadémia pracuje pre vládu aj na strategickom dokumente vývoja Slovenska do roku 2030.
Premiér si vie predstaviť, že v budúcom vládnom období by na ministerstve školstva pracoval samostatný pracovník pre vedu a výskum ako štátny tajomník. Toho by menovali vedecko-výskumné inštitúcie vrátane SAV. Vylúčil, že by išlo o stranícku pozíciu.