O dva roky neskôr mohli toto privilégium užívať aj ženy v bývalej Československej republike. Obyvatelia si museli po jej vzniku v roku 1918 počkať na prvé voľby až do jari v roku 1920, a o to pokrokovejšie bolo celé hlasovanie. Konalo sa v nedeľu 18. apríla a právom voliť disponovali po prvýkrát v oboch krajinách taktiež ženy. Víťazom volieb sa stala Československá sociálna demokracia a ministerský predseda Vlastimil Tusar sa postavil do čela obnovenej takzvanej červeno-zelenej koalície, ktorá však nemala dlhé trvanie. Zároveň sa v tom istom roku dostalo do kresiel Poslaneckej snemovne Národného zhromaždenia prvých 12 žien a do senátu tri.
Dobový obrázok
V platnosti však bol naďalej Občiansky zákonník z roku 1811. Podľa neho bola prvoradá pre ženu povinnosť starať sa o deti a byť podriadená mužovi, ktorý ju živí. Zákonom bola daná aj strata zamestnania pre vydatú ženu. Svoje miesto musela uvoľniť slobodnej žene alebo mužovi. So zavedením volebného práva to u nás nebolo také ľahké.
Predovšetkým cirkevní hodnostári boli toho názoru, že žena sa má poddať mužovi, byť matkou a pracovať v domácnosti. Celkovo jej existencia p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.