Slováci si po uvoľnení opatrení prijatých v súvislosti s novým koronavírusom priniesli ochorenie zo susedného Česka, a to v 48 prípadoch.
Vyplýva to z analýzy, ktorú spracovali pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, epidemiologičky Mária Avdičová a Jana Námešná. Sledovali obdobie od 1. júna do 8. júla 2020.
Po Česku nasledovala Ukrajina, odkiaľ zaznamenali 40 importovaných prípadov. Nákaza bola na Slovensko dovezená aj z Veľkej Británie, a to v 29 prípadoch. Nasledovalo Srbsko so 14 prípadmi. Prvú päticu krajín uzavrelo Macedónsko so siedmimi prípadmi.
Šesť prípadov bolo na Slovensko importovaných zo Saudskej Arábie. Po päť prípadov zaznamenali z USA, Švédska a Nemecka. Po štyri z Holandska a Talianska. Po tri prípady importovaného ochorenia COVID-19 zaznamenali z Maďarska a z Bieloruska. Po dva importy boli zo Švajčiarska, Francúzska a Spojených arabských emirátov.
Slovensko taktiež zaznamenalo po jednom importovanom prípade z Turecka, Thajska, Rumunska, Čiernej Hory, Luxemburska, Španielska, Rakúska a Albánska. Celkovo tak na Slovensku bolo z 363 sledovaných prípadov dovezených 187, čiže 51,5 percenta prípadov.
Tvorkyne analýzy tiež uviedli, že klinická forma prípadov ochorenia COVID-19 bola v 252 prípadoch, teda v 69 percentách, bezpríznaková. V rámci prípadov s príznakmi išlo najčastejšie o respiračnú formu, a to v 84 prípadoch. Nasledovala febrilná forma, ktorá sa vyskytla v 18 prípadoch.
O pľúcnu a nezistenú formu išlo v troch prípadoch, o senzorickú formu v dvoch prípadoch a v jednom prípade o črevnú formu.
Prípady nového koronavírusu sa v prepočte na 100-tisíc obyvateľov každého kraja na Slovensku v sledovanom období najčastejšie vyskytovali v Žilinskom kraji. Naopak, najmenej v Nitrianskom a Trnavskom kraji.
Koronavírus a Covid - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležite o ochorení Covid - 19