Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na podnikateľa Mariana Kočnera v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej napriek tomu, že vyšetrovateľ uznal neúplnosť spisu a procesné chyby, vyslovil svoj názor obhajca Marek Para.
"Až dnes mi doručil vyšetrovateľ jeho rozhodnutie o námietkach vznesených pri ukončení vyšetrovania. Napriek tomu, že uznal neúplnosť spisu a procesné chyby, prokurátor bleskovo podal dnes obžalobu s cieľom vyhnúť sa svojej povinnosti preskúmať postup vyšetrovateľa, ktorý mal záujem namietať," zdôraznil advokát.
"Je poľutovaniahodné, keď orgány činné v trestnom konaní porušujú pravo a konajú v zmysle hesla účel svätí prostriedky. Dôkazná mizéria a procesné prešľapy charakterizujú obžalobu," povedal na záver Para.
Prokurátor ÚŠP podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu na obvinených Kočnera a ďalšie tri osoby, keď obžaloba bola podaná za šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh a samotná obžaloba má 93 strán.
Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur. Okrem Kočnera sú obvinení aj Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Sú vo väzbe. Andruskó sa dohodol s prokurátorom na vine a treste, čím si mal výrazne znížiť trest. Dohodu má ešte odobriť súd.
Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby. Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).