Strana Smer zvíťazila v parlamentných voľbách v roku 2016 so ziskom 28,28 percenta hlasov. Preferencie strany sa od volieb pohybovali medzi 20 a 29 percentami. Smer sa na svoje pozície, ktoré mal pred voľbami nedokázal vrátiť a neprekonal 30 percentnú hranicu.
Najsilnejšia vládna strana si dlhodobo udržiavala preferencie na úrovní volebného výsledku. Zlom prišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Po následnom vypuknutí politickej krízy klesla podpora Smeru až o päť percentuálnych bodov. V januári tohto roku mala strana Roberta Fica 25,5 percent. V marcovom prieskume agentúry Focus by ju volilo už len 20,2 percenta respondentov.
Posledné prieskumy ukazujú, že sa pozícia strany stabilizovala. Preferencie sa pohybujú nad hranicou 20 percent a mierne rastú.
Dôvodom, prečo Smer nezaznamenal ešte výraznejší prepad môže byť aj to, že nemá konkurenciu v podobe silnejšej ľavicovej strany. "Tí ktorí momentálne volia Smer, nemajú kam ísť. Chýba nám tu iná veľká ľavicová strana," vysvetľuje riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích.
Predseda Smeru Robert Fico na začiatku júna tvrdil, že jeho strana sa vráti na pôvodné pozície. "Smer sa vráti na svoje pôvodné preferencie. Dnes je tu silný tandem Fico-Pellegrini, ľudia sa hlásia k nášmu typu politiky. Priestor pre Smer je medzi 20 a 30 percent," hovoril bývalý premiér.
Václav Hřích z agentúry AKO analyzoval prieskum z apríla tohto roka: