Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej otriasla nielen slovenskou tlačou, ale celou spoločnosťou a vzbudila značnú pozornosť aj v zahraničí. Piatkový pochod podporuje viac ako 30 podujatí po celom svete, od Vancouvru po Hongkong. Čo je podľa vášho názoru hlavným posolstvom týchto pochodov?
Predovšetkým, svet a najmä Európa pozorne sledujú Bratislavu. To sa deje preto, lebo dnes je Bratislava symbolom nevyhnutnosti mobilizácie, povedal by som dokonca až, že musí byť vyhlásený stav pohotovosti pre slobodu tlače po celom svete. Novinári sú atakovaní v mnohých krajinách, čoraz viac sa však na nich útočí dokonca i v Európe.
Odkazujete na fakt, že toto bol piaty prípad vražedných útokov na novinárov v priebehu posledných desiatich rokov iba v Európskej únii?
Európa ostáva rodiskom slobody tlače. Po tom, čo sa stalo v Paríži s Charlie Hebdo, čo sa stalo na Malte s Daphne Caruanovou Galiziovou, hovorili sme: Je suis Charlie, Je suis Daphne. Teraz musíme povedať Je suis Ján Kuciak. A musíme to povedať uvedomujúc si, že v stávke je obrana demokracie v Európe, ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.