Sprísnené opatrenia proti šíreniu koronavírusu začali platiť len včera a už je takmer isté, že vláda ešte viac pritvrdí. A to už čoskoro. Lídri koaličných strán sa v pondelok večer dohodli na predbežnom kompromise.
Podľa informácií HN by lockdown mal začať vo štvrtok, trvať tri týždne a mal by byť platný pre všetkých bez ohľadu na očkovací status. Denník N píše, že by lockdown mal vstúpiť do platnosti vo štvrtok alebo v piatok s dvojtýždňovým trvaním. Avšak k definitívnej dohode ešte chýba doladiť v koalícii detaily.
Nové opatrenia, o ktorých štyri dni rokovalo konzílium odborníkov a následne aj dvakrát vláda, tak napokon nebudú v praxi platné ani týždeň. Pandemická situácia je pritom na Slovensku veľmi vážna, každým dňom sa zhoršuje a denne zomierajú desiatky ľudí. Za včera je hlásených 66 úmrtí, čo je najviac v tretej vlne.
V nemocniciach sme sa výrazne priblížili k 3 200 pacientom s covidom, čo minister zdravotníctva označil za zlomový bod, kedy sa zastaví akákoľvek plánovaná operačná činnosť. Na dosiahnutie tejto kritickej hranice chýba už len 18 hospitalizovaných.
Plánované obmedzenia
Súčasťou lockdownu by podľa Denníka N mal byť napríklad zákaz nočného vychádzania a uzavretie celého sektora hotelov, reštaurácií a kaviarní. Tiež kaderníctiev a fitnescentier.
Povolené by naopak malo byť dochádzanie do práce, škôl, k lekárovi a do potravín. Školy by sa v tomto režime nemali plošne zatvárať. Súčasťou uzávery by však mala byť aj prísnejšia kontrola OTP pri vstupe do zamestnania.
Koalícia sa po návrhoch SaS mala dohodnúť na miernom zvýhodnení zaočkovaných, ktoré by rozširovalo možnosť vstupu aj do obchodov so širším sortimentom výrobkov. Rovnako by súčasťou opatrení malo byť aj čiastočné odškodňovanie prevádzok, ktorých sa uzávera dotkne.
Aktuálne platné opatrenia zatiaľ zvýhodňujú očkovaných a rovnako tých, ktorí koronavírus prekonali. Týka sa to najmä možnosti vstupu do obchodných centier a viacerých neesenciálnych prevádzok či účasti na hromadných podujatiach.
Hlasy volajúce po lockdowne silnejú
Podobné rozhodnutie by tak skomplikovalo život aj zaočkovaným a tým, ktorí koronavírus prekonali. Hlasy volajúce po sprísnení opatrení pre očkovaných ako aj neočkovaných však postupne naberajú na sile.
S myšlienkou celoštátneho lockdownu, ktorý by mal platiť tri týždne pre všetkých, prišiel nedávno minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Minister upresnil, že uzáveru by zaviedol čím-skôr, aby Vianoce mohli byť bez prísnejších opatrení.
Podobne zareagoval aj premiér Eduard Heger, podľa ktorého je potrebné s ohľadom na nadchádzajúce sviatky riešiť situáciu okamžite. Reagoval tak na návrh ministerstva zdravotníctva a konzília odborníkov na lockdown v trvaní troch týždňov.
Rázna požiadavka na obmedzenie mobility a zavedenie lockdownu zaznela aj z úst prezidentky Zuzany Čaputovej po návšteve Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.
"Neviem, čo ešte viac treba počuť a vidieť na to, aby sme zmenili prístup," reagovala Čaputová na čoraz horšiu situáciu v nemociach. Podľa nej je potrebné počúvať slová odborníkov a v boji s koronavírusom sa prikloniť k zavedeniu uzávery.
Vláda by o lockdowne pre všetkých mala rozhodovať na rokovaní, ktoré začína v stredu 24. novembra o 10:00. To, ako rokovanie dopadne a či vláda lockdown schváli, však zatiaľ nie je jasné.
Reakcie na lockdown:Andrej Stančík, poslanec OĽaNO Tomáš Lehotský, poslanec SaS Juraj Šeliga, poslanec Za ľudí "Teraz sa píše celá úprava a pán premiér dnes nie je na Slovensku," vysvetlil prečo sa o opatreniach neinformuje už teraz. "Je to asi iba komunikačný šum," uviedol na margo tvrdení SaS, že dohoda na opatreniach ešte nie je definitívna. |