StoryEditor

Ženy ochráni pred AIDS malý krúžok

02.10.2013, 00:00
Americkí vedci vyvinuli ochranu lacnejšiu a minimálne rovnako bezpečnú ako kondóm.

Aj keď ochranné prostriedky a lieky zabraňujúce šíreniu AIDS sú známe už dlhšiu dobu, ich používanie v praxi zlyháva. Čiastočne kvôli finančnej nedostupnosť pre tých najúbohejší a u majetnejších zase kvôli kultúrnym a náboženským predsudkom. Výsledkom je desať rokov stúpajúci podiel žien infikovaných vírusom HIV. V subsaharskej Afrike z dnes žijúcich nakazených osôb je žien šesťdesiat percent. Zmeniť by to mal nový vaginálny krúžok uvoľňujúce antivirotikum, ktorý vyvinuli v Národnom inštitúte pre alergie a infekčné choroby v Northwestern University. Podľa vedúceho výskumného kolektívu Patricka Kiser, sa zavádza tak ľahko ako tampón, vykazuje dlhú životnosť a v testoch preukázal až stopercentnú účinnosť v ochrane makakov pred vírusom opičej imunodeficiencie. S pôvodcom ľudskej AIDS sú si podobné ako pokrvní bratia (či skôr sestry), a preto sa aj označenie vírusov líši len jedným " S " navyše. Opičiemu sa hovorí SHIV.
Vývoj krúžku plneného antivírusom Američanom trval 10 rokov a výsledkom je trochu väčší "prstienok " podobný stočenému prezervatívu. Na správne vlhkom mieste začne uvoľňovať látku, ktorá bráni prenosu infekcie a to aj pri viacnásobnom stretnutí s vírusmi HIV. Jeho nositeľku by mal chrániť po celú dobu jej mesačného cyklu. Informáciu o novej metóde ochrany proti HIV prinieslo septembrové číslo časopisu americkej akadémie vied (PNAS). Krúžok jeho tvorcovia nazvali TDF - IVR ( skratka z anglického tenofovir dizoproxil fumarate intravaginal ring).

Výskyt HIV vo svete. Zdroj: OSN

Prečo by zrovna toto riešenie malo byť to pravé ? Pretože pôsobí účinnou látkou - antivírusovým priamo v mieste v ktorom dochádza k prenosu nákazy. Má to výhodu aj v tom , že k ochrane stačí omnoho menšia dávka účinnej látky a prípravok je teda lacnejšia, pretože drahou zlúčeninou neplytvá.

" Krúžkovanie " žien je zaujímavé nielen z pohľadu ochrany pred HIV. Rovnako dobre sa dá do krúžku primiešať aj antikoncepcia a ďalšie prísady proti láskyplne prenosným "radostiam". Výskumníci sa však obávajú, že by sa proti tomuto prostriedku mohla postaviť cirkev, ako to urobila odsúdením používanie kondómov u mužskej časti populácie a že na to zase najviac doplatia mladé Afričanky.

Zdroj: osel.cz

01 - Modified: 2005-06-30 22:38:22 - Feat.: 0 - Title: Správa pre prominentov: Špeciálny súd štartuje
01 - Modified: 2024-11-21 07:00:00 - Feat.: - Title: Dosiahne niekedy priemerná dĺžka života 100 rokov? Odborník v tom má jasno, takto bude vyzerať naša budúcnosť 02 - Modified: 2024-11-19 09:13:11 - Feat.: - Title: Používaš na verejných toaletách sušiče rúk? Chyba. Znepokojivý experiment odhalil následky tohto úkonu 03 - Modified: 2024-11-18 09:00:00 - Feat.: - Title: Ako v The Last of Us, len naopak. Zombie huba z húsenice by mohla zachraňovať ľudské životy 04 - Modified: 2024-11-11 09:17:37 - Feat.: - Title: Známy politik sa porezal od spoluväzňa s HIV. Čo sa bude teraz diať? 05 - Modified: 2024-11-08 11:00:00 - Feat.: - Title: Táto choroba trápi milióny ľudí na svete a ty môžeš byť medzi nimi. Čo je alexitýmia a ako si všímať jej príznaky?
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. november 2024 06:04