Priemerné teploty na Zemi vzrastú do roku 2100 minimálne o 4°C a potenciálne až o osem stupňov do roku 2200. Teda v prípade, že sa neznížia emisie oxidu uhličitého. Vyplýva to z najnovšej štúdie uverejnenej v časopise Nature. Vedci zistili, že globálna klíma je citlivejšia na oxid uhličitý ešte viac, ako si doteraz mysleli. Zdá sa, že našli tiež riešenie jednej z veľkých neznámych z hľadiska citlivosti klímy, a síce objasnili rolu mrakov a tiež to, či budú mať pozitívny alebo negatívny vplyv na globálne otepľovanie.
„Náš výskum ukázal klimatické modely, ktoré vykazujú malú teplotnú odozvu na zdvojnásobenie obsahu CO2 oproti hodnotám z predindustriálneho obdobia, neodzrkadľujú správne procesy a vedú k formovaniu oblakov,“ hovorí vedúci štúdie profesor Steven Sherwood z Centre of Excellence for Climate System na Univerzite v Novom Južnom Walese.
„Predtým sa predpokladalo, že pri zdvojnásobení množstva oxidu uhličitého stúpne teplota v rozmedzí od 1,5 do 5 stupňov. Nové výskumy dokazujú, že je to 3 až päť stupňov.“ To by znamenalo, že nielenže nebudeme mávať sneh na vianoce, ale možno celkovo zimy bez mrazu.
Vedci tiež zistili, že práve oblaky a mechanizmus ich formovania ovplyvňuje CO2. Ich nedostatok, respektíve nerovnomerné rozvrstvenie prispieva k otepľovaniu klímy.
Zdroj: escience.com