„Závislosť na technológiách a elektronických prístrojoch je komplexný jav, na ktorý môžeme nazerať z radu uhlov. Používanie počítačov a chytrých zariadení nám umožňuje rýchlejšie vyhľadávanie informácií, automatizáciu rutinných úloh a efektívnu komunikáciu, čo možno považovať za nesporný prínos. Na druhej strane tu máme ‚urgency culture‘, kultúru neustálej online dostupnosti, okrem vymedzených pracovných hodín, ktorá je bezpochyby problematická,“ hovorí pre Lidovky.cz profesorka patologickej fyziológie z Masarykovej univerzity v Brne Julie Dobrovoľná.
Lajk = šťastie
Mobilné technológie môžu podľa profesorky Dobrovoľnej ovplyvňovať naše správanie tým, že ponúkajú okamžité a časté uspokojenie. Keď dostaneme notifikáciu, lajk na sociálnej sieti alebo správu, v našom mozgu sa uvoľňujú neurotransmitery, ako je dopamín, čo vyvoláva pocit odmeny a šťastia.
Tento mechanizmus podporuje opakované používanie aplikácií a zariadení, čo môže viesť k závislosti a nadmernému používaniu mobilných technológií. Môže byť časté používanie týchto technológií nebezpečné? Prejavuje sa nejako na zdravotnom stave populácie? Aké problémy môžu u človeka nastať? Aký to má vplyv na náš mozog, telo a vzťahy?
„Okrem závislosti a úzkosti môže nadmerné používanie mobilných zariadení spôsobiť poruchy spánku,“ upozorňuje Julie Dobrovoľná. „To súvisí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.