Mimoriadne častá a zároveň nebezpečná je kombinácia ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej.ILUSTRAČNÉ FOTO: Pixabay
StoryEditor

Hrozby v tabletkách. Aké sú nebezpečné kombinácie liekov a potravín?

10.11.2024, 00:00
  • Každý päťdesiaty konzument liekov je raz ročne vystavený závažnejším nežiaducim účinkom – aspoň také sú odhady Svetovej zdravotníckej organizácie.
  • Slovenskí experti však rozhodne nie sú optimistickejší, skôr naopak.
  • Ako lieky nevhodnými kombináciami nepremieňať na jed?

Nikto nie je ostrovom samým pre seba – hlása slávny verš anglického básnika Johna Donna. Nuž, a dalo by sa dodať: nielen nikto, ale ani nič. Všetko na tomto svete sa deje v súvislostiach, každý čin svojím vplyvom presahuje sám seba. A sú oblasti, v ktorých si toho treba byť vedomý viac než v iných.

Jednou z tých oblastí je ľudské telo. Žiadny z našich orgánov nefunguje izolovane, a to isté platí aj pre medikamenty pre ne určené. Všetko, čo do seba vložíme, navzájom interaguje. O čo účinnejšiu látku prijmeme, o to búrlivejšia interakcia môže nastať. Z času na čas aj s fatálnym koncom. Našťastie, existujú účinné nástroje, ktorými tomu môžeme predísť.

Rizikové kombinácie liekov a potravín nájdete v našej galérii: 

Trojitá ochrana

Štatistiky slovenských zdravotných poisťovní hlásia, že k desiatim až dvadsiatim percentám hospitalizácií dochádza pre nesprávne užitie liekov. Obvykle ide o dôsledok zlej kombinácie viacerých druhov, spôsobujúci bolesti a zápaly svalov či poruchy obličiek. A nezriedka, ako sme už naznačili, aj zlyhanie srdca a smrť.

„Takmer 16 percent liekových interakcií patrí do kategórie závažných až fatálnych,“ spresňuje Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory. Ako nežiaducu interakciu hodnotia odborníci zmenu očakávaných účinkov lieku spôsobenú iným liekom, potravinou alebo jej zložkami, nápojom, koreninami alebo výživovým doplnkom.

Najčastejšie pozorovanou zmenou je zvýšenie alebo zníženie účinku, pričom zníženie účinku je pre pacienta obvykle rizikovejšie, pretože pri ňom hrozí strata účinku liečiva. Môžu sa však objaviť aj iné zmeny, ako napríklad renálna, pľúcna, hepatálna či hematologická toxicita, či neočakávané reakcie, ako napríklad excesívne zvýšenie krvného tlaku.

Riziko liekových interakcií narastá s počtom užívaných liekov. Najohrozenejšou skupinou sú teda tí, ktorí sú zraniteľnejší už sami osebe: ľudia vo vyššom veku a so závažnejšími ochoreniami. „Spomínam si na pacienta, ktorý kvôli problematickej kombinácii liekov vykrvácal,“ vyjadril sa pre Lidové noviny expert na liekové interakcie Josef Suchopár. „Trpel totiž vážnym postihnutím obličiek, a tak jeho organizmus zlý výber medikamentov neuniesol. Nedokázali mu pomôcť už ani v nemocnici.“

Ďalšia pacientka, na ktorú si v tejto súvislosti spomína, síce nezomrela, nemala k tomu však ďaleko. „Bez toho, aby o tom mala tušenie, v jednej chvíli užívala tri veľmi podobné lieky zo skupiny betablokátorov, čo sú prípravky na vysoký krvný tlak či srdcové zlyhanie,“ opisuje.

Jej pôvodný neduh sa preto vychýlil na opačnú stranu a žena sa stretla s extrémne nízkym tlakom. „Tep jej naraz spadol pod 40 úderov za minútu, pričom priemerné hodnoty sa pohybujú okolo osemdesiatdva,“ pokračuje Suchopár. Žene začínalo byť zle a upadala do mdlôb.

Sú situácie, ktorým sa nedá predísť ani pri najväčšej snahe. Väčšina však nespadá do tejto kategórie, akurát treba byť obozretný. A to v tomto prípade zahŕňa toto: informovať o všetkých užívaných liekoch každého svojho lekára, ako i farmaceuta v lekárni, ktorý liek vydáva.

A v neposlednom rade využívať webový portál interakcieliekov.sk. Internetová aplikácia obsahuje viac než pol milióna záznamov s podrobnou charakteristikou potenciálnych liekových interakcií s odkazmi na odbornú literatúru, odporúčanými postupmi riešenia a konkrétnymi kazuistikami. Pri vyššom klinickom riziku ponúkne pacientovi možnosť konzultácie v niektorej z lekární zapojených do projektu.

image

Liečivé hlty: Ako na terapiu jedlom, čím pomôcť črevám, spánku, srdcu a aké kombinácie nám ubližujú?

Na čele s paracetamolom

Najviac intoxikácií (čiže otráv liekmi) na svete má na konte pa...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-11-07 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Neurovedkyňa o Alzheimerovej chorobe: Ako sa rodí liek a ktorá tabletka je pre pacientov najväčšou nádejou? 02 - Modified: 2024-11-02 23:00:00 - Feat.: 0 - Title: Štítna žľaza ako manažérka vnútornej pohody organizmu. Aké choroby sú jej odrazom? 03 - Modified: 2024-10-22 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Obezitológ: Na trhu je liek, po ktorom sa chudne dvakrát viac ako po tých, čo tu máme. Až 25 kíl za rok 04 - Modified: 2024-10-13 05:30:00 - Feat.: 0 - Title: Liečivé hlty: Ako na terapiu jedlom, čím pomôcť črevám, spánku, srdcu a aké kombinácie nám ubližujú? 05 - Modified: 2024-10-10 13:25:45 - Feat.: 0 - Title: Neviditeľní poslovia zlých správ. Ako odhaliť skryté riziká v našom tele 06 - Modified: 2024-10-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kontrolka nášho tela. Kedy bolesť naznačuje vážny problém 07 - Modified: 2024-09-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Budiče a tlmiče našej imunity. Ako posilniť vlastnú obranyschopnosť
01 - Modified: 2024-11-20 14:51:46 - Feat.: - Title: Štúdia: Hluk premávky môže spôsobiť neplodnosť u žien, znečistený vzduch u mužov 02 - Modified: 2024-11-20 10:00:00 - Feat.: - Title: KVÍZ: Dnes oslavujeme Medzinárodný deň bez fajčenia. Čo o ňom viete? 03 - Modified: 2024-11-19 17:00:00 - Feat.: - Title: Extrémne premeny: Michal dostane druhú šancu, koniec šikane a trápeniu 04 - Modified: 2024-11-18 13:15:34 - Feat.: - Title: Údajne neužitočný orgán nám lekári často odstraňujú. Ako sa však ukázalo, môže byť účinný v boji proti rakovine 05 - Modified: 2024-11-16 16:19:52 - Feat.: - Title: Za dlhodobou nespavosťou môže stáť aj zvýšený krvný tlak
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. november 2024 07:03