"Na imunitu a únavu zaberú osvedčené vitamíny typu B12, C, D, ale aj minerály ako zinok a horčík," poradila v online rozhovore pre iDNES.cz lekárka Jana Čepová.
S návratom do normálu pomôžu podľa lekárky tiež prechádzky v prírode, pravidelný režim a pravidelný spánok.
Vitamíny sú organické látky, ktoré nášmu telu pomáhajú zužitkovať všetko, čo zjeme. Sú nevyhnutné pre rôzne životné funkcie, ako je štiepenie energie, rast či hojenie. Väčšinu z nich si naše telo nevie vyrobiť samo v dostatočnom množstve, a tak je potrebné ich dopĺňať.
"Vitamíny či niektoré minerály by mali užívať hlavne pacienti chorí, pacienti po chorobe (aj chrípka a kašeľ je choroba, zlomenina ruky tiež) a prakticky všetci ľudia s alternatívnymi spôsobmi výživy. A my ostatní by sme si mali doplnky stravy brať uvážlivo a načúvať telu, čo mu chýba, nie konzumovať to, čo susedke robí dobre," odporúča Jana Čepová, primárka Ústavu lekárskej chémie a biochémie 2. LF UK a FN Motol.
A ako nás telo môže varovať pred nedostatkom vitamínov či minerálov?
"Ak máme len malý nedostatok niečoho, tak sa tento nedostatok na našom zdraví neprejaví vôbec. V prípade dlhodobejšieho nedostatku dochádza k rôznym prejavom, ktoré naše telo vykazuje. Spomeňme si na dejepis zo základnej školy, kde sme učili o skorbute u námorníkov, ktorí trpeli nedostatkom vitamínu C.
V ďalších ročníkoch základnej školy, na občianskej náuke, sme sa učili o priemyselnej revolúcii, zamestnávaní detí a o ich chorobách. Tieto deti mali krivicu, teda trpeli nedostatkom vitamínu D. A už deti v materskej škole sa učia, že mrkva je zdravá, pretože obsahuje karotén a pomáha našim očiam," dodala lekárka.