Ak máme hovoriť o multivitamínoch, ujasnite si najprv, čo sú vlastne zač. Našu nedôveru by malo prebudiť to, že v podstate neexistuje ich všeobecne prijímaná definícia, uvádza iDNES.cz.
V tom je rozdiel od jasne definovaných vitamínov, ktoré chápeme ako nízkomolekulárne látky, ktoré v ľudskom organizme zohrávajú úlohu katalyzátorov biochemických reakcií a podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov.
Predpona multi- naznačuje, že multivitamíny v sebe tých jasne definovaných vitamínov jednoducho majú viac. Lenže koľko a aké, v akých koncentráciách?
Keby sme sa pridržali regulí amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, potom ono "multi" značí najmenej tri.
S tým, že žiadny z nich nebude v dávkach prípravku obsiahnutý vo väčšej než odporúčanej dennej dávke, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia ľudí.
Európska definícia multivitamínov je vágnejšia a povrchne ich radí ako zvláštnu skupinu potravín medzi doplnky stravy, spoločne s ďalšími komerčne dostupnými minerálmi, aminokyselinami, esenciálnymi mastnými kyselinami, výťažkami rastlín a vlákninou.
Zato potom podrobnejšou smernicou "harmonizuje" pravidlá s cieľom chrániť nás, spotrebiteľov, pred prípadnými zdravotnými rizikami a zavádzajúcimi informáciami. Pretože inak užitočné vitamíny v nadbytku nám nie vždy prospievajú, a môžu aj škodiť.
Keď vitamíny škodia
Nedostatok aj nadbytok vitamínu A, retinolu, môže u tehotných žien viesť k deformáciám nervovej sústavy plodu. S vitamínom A sa navyše spája istý neduh - nie je rozpustný vo vode, ukladá sa v tukoch. Takže s nami zostane dlhšie, a vie sa koncentrov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.