Satelitné údaje z rokov 2017 až 2019, kombinované s meraniami na zemi v dvoch letách v Antarktíde, umožnili vedcom zmapovať mikroskopické riasy, keď kvitli cez sneh na Antarktickom polostrove.
Vidno ich aj z vesmíru
Teploty môžu vytvárať viac „obývateľnejších“ prostredí pre riasy, ktoré potrebujú na svoj rast mokrý sneh. Táto snežná zelená riasa je mikroskopická, keď sa meria jednotlivo, ale keď organizmy rastú súčasne, menia sneh na jasne zelený a môžu byť dokonca pozorované z vesmíru, uviedli vedci v štúdii uverejnenej v časopise Nature Communications.
Vedci z University of Cambridge a Britského antarktického prieskumu použili satelitné údaje Európskej vesmírnej agentúry s meraniami z antarktických Ryder Bay, Adelaide Island, Fildes Peninsula a King George Island.
Na antarktickom pobreží sa nachádzajú škvrny zelených rias, zvyčajne v „teplejších“ oblastiach, kde je priemerná teplota počas letných mesiacov na južnej pologuli v novembri až februári mierne nad nulou stupňov Celzia.
Vedci tvrdia, že Antarktický polostrov je časťou regiónu, ktorá zaznamenala najrýchlejšie otepľovanie v druhej polovici minulého storočia.
Nezvyčajne vysoké teploty boli zaznamenané vo februári, zatiaľ čo začiatkom tohto roka deväťdňová vlna horúčav zasiahla severnú špičku kontinentu.
Môžu viesť k topeniu snehu
Vedci identifikovali 1 679 samostatných kvetov zelených rias na povrchu snehu, pokrývajúcich plochu 1,9 kilometra štvorcového - čo zodpovedá zachytávaniu uhlíka približne 479 ton za rok.
Vedci sa domnievajú, že organizmy sa budú šíriť s rastúcou globálnou teplotou. „Keď sa Antarktída zahreje, predpovedáme, že sa zvýši celkové množstvo snežných rias,“ uviedol vo vyhlásení Andrew Gray, hlavný autor článku a vedecký pracovník University of Cambridge.
Väčšie množstvo kvetov by tiež mohlo viesť k ďalšiemu topeniu snehu. „Zelený snežný kvet riasy je veľmi tmavý, to znamená, že odráža asi 45 percent svetla, ktoré ho zasiahne, zatiaľ čo čerstvý sneh odráža asi až 80 percent svetla, takže sa zvýši rýchlosť topenia snehu v lokalizovanej oblasti,“ vysvetlil.
Takmer dve tretiny kvetov sa nachádzali na malých, nízko položených ostrovoch, a keďže sa Antarktický polostrov otepluje v dôsledku stúpajúcich globálnych teplôt, tieto ostrovy by mohli prísť o letnú snehovú pokrývku.