Keď v roku 2007 lekári z pohotovosti po zavolaní prišli k nehybnému mužovi, javil známky blízkeho kolapsu. Bol malátny, nehýbal sa, mal výraznú hypotenziu, nízky krvný tlak, ktorý si vyžiadal intravenózne podanie tekutín. Zjedol vraj celú tubu kapsúl, ktorých pôvod záchranka nepoznala.
Samovražda predpísaná mozgom
Pravdu o pilulkách nepoznal vlastne ani kolabujúci muž. Keď totiž lekári zohnali doktora Roya Reevesa z kliniky v americkom Jacksone, ktorý mu ich dal, prinieslo to veľké prekvapenie.
A zaskočení neboli iba ošetrujúci lekári, ale aj Reeves. Že jeho pacient po jeho tabletkách skolaboval, mu museli opakovať mnohokrát. Tých dvadsaťdeväť práškov, ktoré muž zjedol, bolo totiž z cukru. Bolo to placebo.
Úplne neškodné. Dotyčný však veril, že po tabletkách zomrie. Reeves musel za svojim pacientom vyraziť na pohotovosť. Keď mu skutočnú povahu kapsúl osvetlil, nežiaduce príznaky rýchlo ustúpili.
Prípad, o ktorom následne referovali najrôznejšie odborné časopisy, je dnes vedený ako názorný príklad takzvaného nocebo efektu. Situácia, pri ktorej sa po podaní neškodnej inertnej látky, ktorou má však pacient za látku účinnú, prejaví významný negatívny efekt. Je to vlastne placebo naruby.
Pomohla operácia. Ku ktorej nedošlo
V roku 2002 sa v odbornom časopise The New England Journal of Medicine objavil článok „Je placebo chirurgia neetická?“ Provokatívny titulok pochopiteľne spôsobil rozruch. Skutočné zemetrasenie s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.