Spôsob, akým komáre vyhľadávajú a kŕmia sa na svojich hostiteľoch, sú dôležitými faktormi v tom, ako vírus cirkuluje v prírode. Šíria choroby tým, že pôsobia ako prenášači vírusov a iných patogénov. Komár, ktorý uštipne človeka infikovaného vírusom, môže získať vírus a preniesť ho na ďalšiu osobu, ktorú uštipne.
V nedávno publikovanej štúdii Penghua Wang, odborný asistent imunológie z University of Connecticut spolu s kolegami zistil, že niektoré vírusy môžu zmeniť telesný pach človeka tak, aby bol pre komáre príťažlivejší, čo vedie k väčšiemu počtu uštipnutí, ktoré umožní šírenie vírusu.
Vírusy menia pachy hostiteľa
Komáre lokalizujú potenciálneho hostiteľa pomocou rôznych zmyslových podnetov, ako je teplota vášho tela a oxid uhličitý emitovaný z vášho dychu.
Svoju úlohu zohrávajú aj pachy. Predchádzajúci laboratórny výskum zistil, že myši infikované maláriou majú zmeny vo vôni, vďaka ktorým sú pre komáre atraktívnejšie.
S ohľadom na to sa vedci zamysleli nad tým, či aj iné vírusy prenášané komármi, ako napríklad horúčka dengue a Zika, dokážu zmeniť vôňu človeka, aby bol pre komáre atraktívnejší, a či existuje spôsob, ako týmto zmenám zabrániť.
Aby to vyšetrili, umiestnili myši infikované vírusom dengue alebo Zika, neinfikované myši a komáre do jedného z troch ramien sklenenej komory. Keď aplikovali prúdenie vzduchu cez komory myší, aby sme ich pachy nasmerovali smerom k komárom, zistili, že viac z nich sa rozhodlo lietať smerom k infikova...
Zostáva vám 85% na dočítanie.