Flickr
StoryEditor

Ako bojovať s "koronasomniou", ktorá nám bráni zaspať?

04.02.2021, 14:14
Autor:
ČTKČTK
Odborníci uvádzajú, že je dôležité vyhľadať pomoc, keď problémy so spánkom pretrvávajú. Ak sa tieto ťažkosti nepodchytia v počiatkoch, hrozí riziko, že sa z problému so spánkom stane spánková porucha.

Nový rok tradične prináša nové predsavzatia. Jedným z trvalo obľúbených cieľov je - nijako prekvapivo - viac spať.

Ale je tu problém: terajšia koronavírusová kríza podstatne sťažila šancu na kvalitný nočný spánok. Niektorí odborníci pre tento stav dokonca vymysleli termín - koronasomnia alebo covid-somnia.

Ide o fenomén, ktorý po celom svete šíri nespavosť medzi ľuďmi žijúcimi v strese počas pandémie covidu-19.

Otrasená denná rutina

V Británii v auguste minulého roka zistila štúdia University of Southampton, že počet ľudí trpiacich nespavosťou stúpol z každého šiesteho na každého štvrtého, pričom väčšie problémy so spánkom majú matky, pracovníci v prvej línii boja proti covidu či komunity etnických menšín.

V Číne stúpla počas vrcholu koronavírusovej uzávery nespavosť zo 14,6 percenta na 20 percent. Alarmujúci výskyt nespavosti bol zaznamenaný v Taliansku, zatiaľ čo v Grécku uviedlo v májovej štúdii takmer 40 percent opýtaných, že nemôžu spať. Vyhľadávanie slova "nespavosť" na googli dosiahlo v roku 2020 bezprecedentný počet.

Jednoducho povedané väčší počet z nás teraz trpí nespavosťou. So vstupom pandémie do druhého roka otriasli mesiace spoločenského odstupu našou dennou rutinou, pretrhali pracovné putá a vniesli do nášho života neustálu neistotu - čo má katastrofálne následky pre spánok. Kvôli jeho nedostatku môže trpieť naše zdravie a produktivita.

S nespavosťou, či už spôsobenú pandémiou alebo nie, je ťažké žiť. Neustály problém so zaspávaním, alebo spánok zlej kvality, môže viesť k dlhodobým zdravotným problémom vrátane obezity, úzkosti, depresie, kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky.

Ovplyvňuje aj prácu

Nedostatočný spánok, ktorý mnoho odborníkov klasifikuje ako menej ako sedem hodín za noc, tiež ovplyvňuje prácu.

Mnoho štúdií preukázalo, že nedostatok spánku zvyšuje riziko chyby, narúša koncentráciu, zvyšuje reakčnú dobu a ovplyvňuje náladu.

Pri nespavosti je v hre rad faktorov. Covid narušil našu dennú rutinu a bežné prostredie, takže je ťažké udržať neporušený rytmus bdenia a spánku, hovorí Steven Altchuler, psychiater a neurológ kliniky Mayo, ktorý sa špecializuje na spánkovú medicínu.

Naše dni zvyčajne bežia podľa programu diktovaného ranným budíčkom, cestou do práce, prestávkami a dobou spánku. "Stratili sme veľa vonkajších signálov. Práca z domu narúša naše vnútorné hodiny," dodal.

"Mozog má naučené spojenie: pri práci sme vždy na pracovisku a doma odpočívame. Teraz sme ale doma stále," uviedla Angela Drake, profesorka klinického zdravia Kalifornskej univerzity, ktorá lieči pacientov so spánkovými poruchami.

Poukázala tiež na skutočnosť, že keď pracujeme z domu, môžeme mať menej pohybu a cvičenia a potenciálne sme tiež menej vystavení prirodzenému svetlu - pohyb a denné svetlo pritom prispievajú k lepšiemu spánku.

Môže sa zmeniť na poruchu

Je tu tiež problém s pracovným výkonom. Nezamestnanosť v mnohých krajinách dosahuje najvyššiu úroveň za posledné roky, a preto nie je prekvapenie, že tí, ktorí sú zamestnaní, musia vynaložiť maximálne úsilie, aby si prácu udržali.

Problém je, že práca z domova môže rozostriť hranice, ktoré bývali pevne dané, a mnoho ľudí pracuje dlhšie alebo v nepravidelných časoch.

Pre mnoho ľudí je teraz pravidlo "nechať prácu v práci" absolútne nemožné a odpútať sa od zoznamu povinností a stresu pracovného dňa je ťažšie ako inokedy.

Ako sa proti tomu brániť? Odborníci uvádzajú, že je dôležité vyhľadať pomoc, keď problémy so spánkom pretrvávajú. Ak sa tieto ťažkosti nepodchytia v počiatkoch, hrozí riziko, že sa z problému so spánkom stane spánková porucha, teda nespavosť, a na tú neexistuje žiadna rýchla pomoc, varujú.

Nepozerajte sa na správy pred spaním

Najbežnejšou liečbou spánkových problémov je kognitívne behaviorálna terapia, ktorá stavia na zlepšovanie "spánkovej hygieny" - tá zahŕňa napríklad žiadne fajčenie alebo alkohol pred spaním do postele. Ďalšou súčasťou je vycvičiť mozog, aby si spájal lôžko len so spánkom - teda žiadna práca v posteli.

"Jedným z mojich dôležitých pravidiel je nepracovať s laptopom v posteli," povedala Drake. "Nezáleží na tom, aké je to pohodlné. Mozog si nakoniec spojí posteľ s prácou," dodala.

Dobré je tiež obmedziť sledovanie správ pred spaním, aby ste sa vyhli úzkosti, ktorá vám bráni zaspať, a nepoužívať mobilný telefón - teda ďalšia vec spájanú s prácou - ako budík.

Praktickým trikom tiež je otočiť hodiny na nočnom stolíku číslicami od seba, aby vás nestresovali, zatiaľ čo sa snažíte zaspať.

01 - Modified: 2021-02-04 10:48:20 - Feat.: 0 - Title: Veľká štúdia: Lieky na covid zabrali, úmrtnosť skokovo klesla. Teraz sa to však nelepší 02 - Modified: 2021-02-03 11:22:51 - Feat.: 0 - Title: Očkovanie proti covidu nie je pre každého. Prehľad toho, čo je prekážkou 03 - Modified: 2021-02-02 19:26:08 - Feat.: 0 - Title: Tí, čo prekonali covid, môžu mať už po jednej dávke vakcíny dostatok protilátok 04 - Modified: 2021-02-02 10:41:34 - Feat.: 0 - Title: Môže byť jedným z príznakov koronavírusu. Ako vyzerá "covidový jazyk"? 05 - Modified: 2019-09-17 12:40:33 - Feat.: 0 - Title: Ako poraziť nespavosť? Rady, ako sa opäť naučiť spať
01 - Modified: 2024-11-18 13:38:52 - Feat.: - Title: Vo Wu-chane rozbehli nový výskum koronavírusov. U odborníkov vzbudzuje obavy 02 - Modified: 2024-10-02 14:10:34 - Feat.: - Title: Covid je na vzostupe a ďalší subvariant sa šíri ešte rýchlejšie. Čo o ňom vieme a ochránia nás vakcíny? 03 - Modified: 2024-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Keď nás v noci trápi hlava: Čím viac sa snažíte spať, tým horšie to ide. Ako z bludného kruhu? 04 - Modified: 2024-09-18 21:31:31 - Feat.: - Title: Šíri sa nový subvariant koronavírusu, dominantný môže byť o niekoľko týždňov 05 - Modified: 2024-09-13 15:00:00 - Feat.: - Title: Ako spia Slováci a na čo málo dbajú? Nový prieskum priniesol zaujímavé zistenia
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. november 2024 21:06