Mikroskopický parazit Henneguya salminicola žije v lososoch. Ako sa tento príbuzný medúz a koralov vyvíjal, vzdal sa dýchania a spotrebovania kyslíka na výrobu energie.
„Aeróbne dýchanie, teda za prístupu vzduchu, sa považovalo za prítomné u všetkých živočíchov, ale teraz sme potvrdili, že to tak nie je,“ vysvetlila vedúca výskumného tímu Dorothee Huchonová pre časopis Proceedings of the National Academy of Science.
Anaeróbna povaha parazita bola náhodným objavom. Pri zostavovaní jeho genómu tím zistil, že neobsahuje mitochondriálny genóm.
Mitochondria je hnacou silou bunky, v ktorej sa zachytáva kyslík, aby vyrábal energiu, takže jej neprítomnosť naznačovala, že parazit ho nedýcha.
Zatiaľ nie je jasné, ako tento živočích generuje energiu. Môže ju čerpať z buniek ryby, na ktorej parazituje. Alebo môže mať iný typ dýchania, ako je napríklad dýchanie bez kyslíka, ktoré zvyčajne charakterizuje anaeróbne neživočíšne organizmy.
Doterajší predpoklad vedcov, že všetky živočíchy dýchajú kyslík, bol založený aj na tom, že sú to vysoko vyvinuté organizmy, ktoré sa prvýkrát objavili na Zemi, keď sa zvýšila hladina kyslíka.