StoryEditor

Unikátny nález na Sibíri. Šteňa ležalo v zamrznutej pôde 18-tisíc rokov

03.12.2019, 10:55
Tím ruských „lovcov klov“ sa pred rokom vydal na Sibír, kde chcel v permafroste nájsť pozostatky mamutov z doby kamennej. Namiesto toho ale našiel mŕtve šteňa, ktoré v zmrznutej pôde ležalo približne 18-tisíc rokov.

Silné mrazy a ľad nedovolili telu šteňaťa, aby sa rozložilo. Má perfektne zachovalé zuby, srsť, ale aj riasy. Bolo asi dva mesiace staré, keď zomrelo, píšu Lidovky.cz.

Bádatelia zviera našli v lete roku 2018 v trvalo zamrznutej pôde v blízkosti rieky Indigirka, severovýchodne od Jakutska na Sibíri - mesta, ktoré je považované za najchladnejšie na svete. Telo vďaka mrazu zostalo celé a zachovali sa z neho dokonca aj chlpy, riasy, zamatový ňufák a labky.

Nálezu v oblasti, kde sa vyskytovali mamuty, vedci podľa denníka Moskovskij komsomolec sprvu neprikladali žiadny význam, domnievali sa, že išlo o psa z predminulého storočia. Až neskôr, s prispením švédskych expertov, sa podarilo zistiť, o aký unikát ide.

„Len si predstavte, že toto šteňa ležalo v zemi v rovnakej pozícii a stave po dobu 18-tisíc rokov. Bolo potrebné zaobchádzať s ním veľmi opatrne, očistiť jeho telo krok po kroku. Ukázalo sa, že taký výborný stav, v akom telo je, je extrémne raritný pre druhy z daného historického obdobia,“ komentoval svoj nález ruský vedec Sergey Fedorov.

Pracovníci, ktorí šteňa skúmajú, ho pomenovali Dogora“, čo v Jakutčine znamená „priateľ“, zároveň je možné meno chápať aj ako otázku, či ide o pozostatky psa alebo vlka (dog or - pes alebo). Rovnako dobre ako telo je zachované aj DNA. Podľa doterajších výsledkov testov Dogora vykazuje známky oboch druhov, informuje denník Washington Post.

Príčina smrti šteňaťa zatiaľ nebola zistená. Podľa jeho telesnej polohy je pravdepodobné, že pred smrťou nebolo v stave tiesne.

Vedcom, ktorí študujú pozostatky prehistorických zvierat, ruský Ďaleký východ v posledných rokoch odkryl mnohé poklady, a to aj kvôli topeniu večne zamrznutej pôdy vplyvom zmien klímy. Často tieto nálezy ako prví objavia práve lovci mamutích klov.

01 - Modified: 2024-11-12 11:00:00 - Feat.: - Title: Precestoval 3 500 kilometrov a nikto nevie, ako sa tam dostal. V Austrálii sa prvýkrát objavil tučniak cisársky z Antarktídy 02 - Modified: 2024-11-07 07:00:00 - Feat.: - Title: Za toto mu snáď dajú jednotku. Študent náhodne odhalil starobylé mesto v Mexiku, patrilo starovekej civilizícii pred 3000 rokmi 03 - Modified: 2024-10-21 07:00:00 - Feat.: - Title: FOTO Rover na Marse zachytil desivý objav. Vyzerá presne ako pozostatky ľudskej tváre 04 - Modified: 2024-10-16 07:49:48 - Feat.: - Title: Archeológovia objavili jeden z najstarších kostolov na svete. Mal úplne iný tvar, ako tie, ktoré poznáme aj zo Slovenska 05 - Modified: 2024-10-02 12:00:00 - Feat.: - Title: Prepisujte učebnice, čo sme sa učili, už neplatí. Vedci objavili známky skrytej štruktúry vo vnútri zemského jadra
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. november 2024 00:01