Hormonálna antikoncepcia je podľa gynekologičky Heleny Maslovej fascinujúci príbeh 20. storočia, ktorý zmenil dejiny sveta. „Hovorí sa o nej ako o jednom zo siedmich zázrakov novodobého sveta,“ uviedla v relácii serveru iDNES.cz a dodala, že sa vďaka nej naplnil termín plánované rodičovstvo, pretože má takmer stopercentnú účinnosť.
Podľa Maslovej má hormonálna antikoncepcia svoj tieň a jej dlhodobé užívanie má negatívne behaviorálne dôsledky. „Vyhasína prirodzený inštinkt spontánneho správania. Inštinkt, ktorý predtým ženu nútil založiť rodinu, napriek objektívnym podmienkam, dnes nahrádzajú iné priority a prokrastinujú, odkladajú rodinu a potom prichádzajú ako pacientky, ktorým sa v neskoršom veku nedarí otehotnieť.“ Fait jej v tomto oponoval: „Nepovedal by som, že odloženie tehotenstvo antikoncepcia spôsobuje, ale umožňuje.“
„V posledných dvadsiatich rokoch je možno ten tieň väčší, než sme si pôvodne optimisticky mysleli,“ povedala Maslová a okrem vplyvu na zvýšené riziko rakovín prsníka a trombóz pripomenula aj environmentálne dôsledky užívania hormónov na planétu i ľudstvo. Zdôraznila, že látky, ktoré sa dostávajú vo veľkom do životného prostredia, ovplyvňujú spätne naše zdravie, konkrétne endokrinný systém.
„Štúdie preukázali, že kontaminácia prostredia spätne ovplyvňuje zlú funkciu štítnej žľazy, má na svedomí dokonca aj stúpajúci počet rakovín prostaty aj zhoršujúce sa spermiogramy u mužov,“ citovala konkrétne štúdie.
Podľa Tomáša Faita sa nedá nič také dokázať. „Keby škodlivosť štúdie preukázali, Amerika, ktorá veľmi prísne lieky kontroluje, by bola prvá, ktorá by antikoncepciu dávno zakázala," povedal a zdôraznil, že vďaka antikoncepcii významne klesol počet potratov a tiež celosvetovo drží „pôrodnosť na uzde“.
Sám Fait je podľa svojich slov veľkým propagátorom vnútromaternicových teliesok. „Pri každej pacientke musíme zvažovať anamnézu, najmä s ohľadom na riziko zrážanlivosti krvi a vznik trombóz, vziať do úvahy aj environmentálne riziká, ale musíme zvažovať aj to, čo by sa stalo, keby sme od hormonálnej antikoncepcie upustili. Pre mňa sú negatíva menšie ako pozitíva. Stále je to jedna z najlepších metód plánovania rodiny.“
Hormonálna antikoncepcia nezanikla a nezanikne, pretože drží na uzde populačnú explóziu. Užíva ju sto miliónov žien a keby sme im ju zobrali, nie je isté, či by to planéta prežila, zhodli sa obaja experti.