Doba pokročila a samozrejmým výdobytkom dneška majú byť rýchle a efektívne riešenia. Cítite sa zle? Ste unavení a chorí, neustále v strese, padajú vám vlasy alebo vás bolí hlava? Zažívame to všetci, patrí to k dnešnej dobe – znie z reklám a vy, sediac na gauči s nezdravým jedlom v jednej ruke a s ovládačom v druhej, pritakávate a máte pocit, že je to namierené presne na vás. Je?
Hoci si dnes už ľudia o niečo viac uvedomujú, že v prvom rade treba zistiť príčiny týchto problémov, stále je veľa takých, ktorí sa vyberú do obchodu alebo lekárne a kúpia si rôzne doplnky výživy. A nič iné nezmenia.
Len v roku 2011 to boli multivitamíny v hodnote 16 miliárd dolárov, prípravkov s vitamínom B za 4,5 miliardy a vitamínu C niečo za viac ako 4 miliardy na celom svete. Reči o drahom moči Američanov už nikoho neprekvapia, no kým v takýchto prípadoch je ich užívanie len zbytočné, pri iných zle samonaordinovaných kúrach vitamínmi si môžeme aj vážne uškodiť.
Kým lekári a odborníci varujú pred nebezpečenstvom nadmerného a neodborného užívania umelých vitamínov, lekárnici varujú pred nákupmi pod vplyvom reklamy. „Je to biznis, vitamínové prípravky a doplnky stravy nepodliehajú na rozdiel od liekov zvláštnemu režimu. Lekáreň ich môže predať za cenu, ktorú je zákazník ochotný zaplatiť,“ hovorí odborník na lieky z firmy Infopharm Josef Suchopár.
A tým, že v prípade doplnkov stravy nejde o lieky, príslušné autority kontrolujú iba ich zdravotnú neškodnosť, nie účinnosť.
S liekmi si normálne uvažujúci človek netrúfa manipulovať sám bez lekára a tak isto, i keď v menšej miere, by to malo byť aj v prípade vitamínových doplnkov.
Kedy nám doplnky pomôžu
„Vitamíny sa v ľudskom organizme zapájajú do celej škály procesov látkovej premeny v mnohých systémoch ľudského organizmu. Nové vedecké práce dokázali, že ľudia, ktorých strava obsahuje dostatok takzvaných antioxidačných vitamínov C, E a betakaroténu (z ktorého sa tvorí vitamín A), sú lepšie chránení pred ochoreniami srdca a ciev, ale aj pred nádorovými a inými závažnými chorobami. Podobne i vitamín B6, B12 a kyselina listová ovplyvňujú riziko kardiovaskulárnych chorôb. Tieto vitamíny znižujú hladinu látky zvanej homocysteín, ktorej nadbytok v krvi podobne ako nadbytok cholesterolu predstavuje riziko ochorení srdca a ciev,“ hovorí Katarína Babinská z Fyziologického ústavy Univerzity Komenského v Bratislave.
Áno, vitamíny v našom tele sú nenahraditeľnou zložku potravy a nevieme si ich sami vytvoriť. Aj keď sa poznatky o zdraví a zdravej výžive stále vyvíjajú, tento fakt obstál všetky skúšky.
Dnes už tiež vieme, že problémy môžu vzniknúť, aj keď spĺňame odporúčané denné dávky podľa tabuliek. Vplyv na to má vstrebávanie v zažívacom trakte, fyziologické zmeny v organizme, vek, miesto, kde žijeme, či reálne pot...
Zostáva vám 85% na dočítanie.