Pixabay
StoryEditor

Dvom samičkám myší sa po prvýkrát narodili zdravé mláďatá. Bez potreby samca

16.10.2018, 15:50
Autor:
sansan
Zistenia ukazujú, že prekážky reprodukcie rovnakého pohlavia u ľudí môžu byť technicky prekonané. Ale ešte nie.

Zdravé myši s dvoma matkami sa po prvýkrát narodili v štúdii, ktorá posúva hranice reprodukčnej vedy, uvádza The Guardian.

Aj myši s dvoma otcami sa narodili, ale prežili len pár dní, uviedol čínsky tím. Neexistuje bezprostredná perspektíva používania klinických techník u ľudí, ale zistenia dokazujú, že je možné technicky prekonať biologické prekážky reprodukcie rovnakého pohlavia. "Toto nám ukazuje, čo je možné," povedal Wei Li, Čínskej akadémie vied a hlavný autor štúdie.

Vedci predtým dokázali produkovať myši s rodičmi rovnakého pohlavia, ale potomkovia mali vážne abnormality a použité metódy často vyžadovali komplikované sekvencie genetických manipulácií, niekedy zahŕňajúce niekoľko generácií myší.

Práca skúma dlhodobú otázku v biológii: prečo sú u cicavcov nevyhnutné rovnaké genetické príspevky matky aj otca? Napríklad v živočíšnej ríši - napríklad u žralokov kladivkohlavých nie je potrebný žiadny genetický príspevok otca.

Hlavnou bariérou pre cicavcov je jav známy ako imprintácia, kde pre gény je vždy zapnutá iba kópia, ktorá pochádzala od matky alebo len kópia, ktorá pochádzala od otca. V genóme sú príspevky matky a otca spolu spojené, ale tieto gény nesú chemickú značku, označujúcu, odkiaľ pochádza pôvodný gén.

Bez správneho vzoru mužskej a ženskej imprintácie sa životaschopné embryo nedá vyprodukovať.

Najnovší dokument ukazuje, ako by sa táto zjavná bariéra mohla prekonať. Pre myši s dvoma matkami začali vedci s embryonálnymi kmeňovými bunkami od ženskej myši. Pomocou nástroja na úpravu génov Crispr-Cas9 dokázali odstrániť materskú imprintáciu z troch kľúčových oblastí DNA tým, že odtrhli jediný znak genetického kódu, na ktorom bol pripojený chemický štítok. To v skutočnosti spôsobilo, že genetický materiál sa javí ako "mužský" z hľadiska jeho imprintového vzoru.

Keď sa modifikované kmeňové bunky injektovali do nefertilovaného vajíčka druhej samice myši, genetický materiál z dvoch samíc myší sa spojil do embrya. Produkovali 29 živých myší z 210 embryí. Myši boli normálne, žili do dospelosti a mali svojich vlastných potomkov.

Podobný experiment bol uskutočnený s použitím spermií a geneticky modifikovaných kmeňových buniek zo samcov myší, ktoré boli injektované do samičieho vajíčka, ktoré bolo zbavené vlastného genetického materiálu. Tieto embryá boli prevedené do náhradných matiek, ktoré ich nesl na termín. Ale mláďatá prežili iba 48 hodín po narodení.

Existuje dobrý dôkaz, že imprintácia hrá podobnú úlohu pri reprodukcii človeka, aj keď zahŕňa niektoré odlišné gény. Neexistuje však žiadna perspektíva uplatňovania tejto stratégie na klinike, pretože by existovali vážne obavy z vedľajších účinkoch modifikácie génov, ktoré sú známe ako kľúčové pre základný vývoj.

"Je nemysliteľné vytvoriť ľudské dieťa týmto spôsobom," povedal Christophe Galichet, vedec na The Francis Crick Institute v Londýne. "Autori urobili mimoriadne dôležitý krok vpred v pochopení, prečo sa cicavce môžu reprodukovať len sexuálne," dodal.

01 - Modified: 2024-11-21 07:00:00 - Feat.: - Title: Dosiahne niekedy priemerná dĺžka života 100 rokov? Odborník v tom má jasno, takto bude vyzerať naša budúcnosť 02 - Modified: 2024-11-19 09:13:11 - Feat.: - Title: Používaš na verejných toaletách sušiče rúk? Chyba. Znepokojivý experiment odhalil následky tohto úkonu 03 - Modified: 2024-11-18 09:00:00 - Feat.: - Title: Ako v The Last of Us, len naopak. Zombie huba z húsenice by mohla zachraňovať ľudské životy 04 - Modified: 2024-11-08 11:00:00 - Feat.: - Title: Táto choroba trápi milióny ľudí na svete a ty môžeš byť medzi nimi. Čo je alexitýmia a ako si všímať jej príznaky? 05 - Modified: 2024-11-06 15:58:18 - Feat.: - Title: Obľubené ovocie čelí vyhynutiu. Nový výtvor vedcov ho však môže zachrániť
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. november 2024 22:23