Zuby sú paradox. Vyzerajú ako neživé (veď ich sklovinu z 95 percent aj tvoria anorganické látky), no keď bolia, tnú do živého ako máločo. A ich paradox spočíva aj v tom, že hoci sa diagnóz s nimi spätých bojíme ako upír kríža (lebo bolesť, peniaze, štrbavý úsmev), v hĺbke duše pri nich zostávame pokojní. Veď nejde o život...
Nuž, dovoľte nám opraviť vás. Človeka o život v skutočnosti môže pripraviť aj jediný pokazený zub. A keď sa neliečený problém na zube spojí s náchylnosťou na vážne ochorenie, dostávame sa na vskutku rizikový level. Nechceme vás strašiť, no v situácii, keď preventívnu prehliadku u zubného lekára ignoruje polovica dospelých Slovákov, je minimálne vhodné si to pripomenúť.
Buď kazy, alebo zápal
„Ústa sú vstupnou bránou do organizmu a tiež zrkadlom zdravia alebo choroby,“ začína svoje rozprávanie Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo. A práve prostredníctvom úst si môžeme zarobiť na vcelku slušné zdravotné problémy. Dôvod? Mikroorganizmy. „Žije ich tu asi tisíc známych druhov a nikde inde sa nerozmnožujú takým tempom,“ konštatuje pre český magazín Téma Zdeněk Broukal z Ústavu klinickej a experimentálnej stomatológie.
Každý človek by sa mal preto snažiť predovšetkým o jedno: čo najsystematickejšie im to rozmnožovanie komplikovať. Pomáhať si pri tom máme štyrmi piliermi ústneho zdravia: obmedzovaním príjmu sladených nápojov a sladených potravín, dobrou zubnou ústnou hygienou s podporou remineralizácie skloviny, pravidelnými návštevami zubného lekára a na jeho odporúčanie aj dentálneho hygienika.
Tou najdôležitejšou aktivitou je však kvalitné odstraňovanie zubného povlaku z jedla a nápojov, lebo práve on je pre mikroorganizmy ideálnou živnou pôdou. Keď sa premnožia, človek si zarába na dva typy problémov – podľa toho, ktoré baktérie uňho prevládajú.
„U niektorých pacientov prevažujú kazotvorné baktérie, u iných zasa tie, ktoré spôsobujú zápal parodontu,“ komentuje Neda Markovská. Z hľadiska dosahov na celkové zdravie sú nebezpečné obe rovnako, tie druhé však zvykneme častejšie prehliadať. Preberme si ich teda v skratke obe.
Ako hnisajúca rana
Zubný kaz. Komplikácia, ktorá nás obvykle pripraví o menšiu či väčšiu časť zuba. Tým sa to však nemusí skončiť. Vážnejšie ťažkosti nastávajú, ak pokročilý neliečený kaz poškodí zubnú dreň, ktorá nie je liečená a v okolí koreňa zuba vznikne vačok: potenciálna ložisková infekcia.
„Ak je mŕtvy zub včas odhalený, najlepším riešením je starostlivé vyčistenie všetkých priestorov, kde sa často infikovaná zubná dreň pôvodne vyskytovala, a ich hermetické zaplnenie špeciálnymi materiálmi,“ opisuje pre české Lidové noviny Ladislav Korábek zo Stomatologickej kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe.
Mŕtve zuby však niekedy nespôsobujú žiadne problémy, a ak ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.