Pivo, víno či iné alkoholické nápoje vám môžu pomôcť sa pred spaním uvoľniť a často aj rýchlejšie zaspať. Bohužiaľ podľa odborníkov z kliniky Mayo sa naša krčné svaly vďaka popíjaniu alkoholu uvoľní až príliš, tkanivo v krku sa rozšíri, zablokujú dýchacie cesty a výsledkom je nepríjemné chrápanie. The National Sleep Foundation odporúča dať si posledný alkoholický nápoj najneskôr štyri hodiny pred spaním. V opačnom prípade je chrápanie takmer nevyhnutné.Flickr
StoryEditor

Chrápanie strojnásobuje riziko demencie. Tu sú spôsoby, ako s ním skoncovať

04.03.2018, 23:00
Autor:
sansan
Chrápanie strojnásobuje riziko vzniku demencie, zistil nový výskum.

Štúdia od University of Queensland ukázala, že spánkové apnoe - keď sa dýchanie pravidelne zastaví 10 sekúnd alebo dlhšie, zvyčajne po silnom chrápaní - môže viesť k poškodeniu mozgu, pretože to znižuje jeho prívod kyslíka, píše server iNews.

Táto porucha spánku sa môže liečiť nosením spánkovej masky, ktorá fúka vzduch do krku, aby sa dýchacie cesty udržali otvorené a aby sa udržali správne úrovne kyslíka.

"Liečba spánkového apnoe môže znížiť riziko demencie. Ľudia, ktorí trpia spánkovým apnoe, majú dva až trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Mohlo by to byť preto, že hypoxia - nižšia hladina kyslíka v krvi z dôvodu slabého dýchania - spôsobuje smrť nervových buniek," povedala profesorka Elizabeth Coulsonová z Brain Institute v Queenslande.

Spánkové apnoe môže tiež viesť k ďalším zdravotným problémom vrátane vysokého krvného tlaku, spôsobiť infarkt a mŕtvicu. Príznaky zahŕňajú extrémnu ospalosť a únavu v priebehu dňa a vystavenie pacientov riziku zaspávania na pracovisku, čo by mohlo byť nebezpečné a dokonca život ohrozujúce pre tých, ktorí riadia a používajú ťažké stroje.

Iní sa stávajú depresívnymi, podráždenými a majú problémy s koncentráciou, čo narúša ich každodenný život a vzťahy. 

Pozrite sa na niektoré zaujímavé a účinné spôsoby, ako môžu ľudia riešiť svoj problém s chrápaním:

01 - Modified: 2024-10-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Alzheimerom trpí každý dvadsiaty Slovák. Odpoveď, ako si zachovať mentálnu kondíciu, nájdete na Okinawe 02 - Modified: 2024-09-10 14:00:00 - Feat.: - Title: Máte problémy so spánkom? Tajomstvo je skryté v našom dychu, vyskúšajte túto pomôcku 03 - Modified: 2024-09-10 13:05:00 - Feat.: - Title: Je prospešné pre mozog cvičiť len cez víkend? Štúdia preverila, čo pomáha proti demencii a mŕtvici 04 - Modified: 2024-09-06 14:53:47 - Feat.: - Title: Jedlom proti demencii. Štúdia a odborník na Alzheimerovu chorobu radia, čomu sa vyhnúť a čo nezanedbávať 05 - Modified: 2024-08-18 08:00:00 - Feat.: - Title: Vedci zistili, že ľudské mozgy sú čoraz väčšie. Je to však pre nás dobrá alebo zlá správa?
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. november 2024 02:28