Ženský mozog je oveľa aktívnejší ako mužský, konštatujú vedci. Štúdia realizovaná s pomocou zobrazovacej techniky ľudského mozgu umožnila vedcom rozlíšiť rozdiely medzi pohlaviami.
V budúcnosti to môže tiež pomôcť zistiť mnohé riziká, napríklad Alzheimerovu chorobu. Píše o tom taliansky denník Corriere della Sera. Vedci analyzovali výsledky z 46.034 zobrazení, získali ich pomocou diagnostického zobrazovacieho nástroja SPECT (jednopatónová emisná výpočtová tomografia).
Ten využíva rádioaktívne zložky vysielajúce lúče gama, ktoré poskytujú údaje v 3D. Vedci môžu vďaka nim sledovať objem krvi v mozgu a identifikovať zóny s vyššou neurologickou aktivitou.
"Rozdiely, ktoré sme zistili, sú významné, pretože nám pomáhajú určiť riziko vzniku mozgových chorôb, ako je Alzheimerova choroba, ktoré sa líšia v závislosti od pohlavia. Použitie funkčného neurorežimu, ako je SPECT, je dôležité pre vývoj budúceho liečebného cyklu," píše autor Daniel Amen.
Výskumníci skúmali 128 mozgových oblastí u 119 zdravých dobrovoľníkov a 26 683 pacientov s rôznymi psychickými chorobami, akými je trauma mozgu, bipolárna porucha, schizofrénia alebo psychotické poruchy.
Skúmané osoby boli v pokoji, prípadne ich podrobnovali špecifickým testom. Ukázalo sa, že ženský mozog je podstatne aktívnejší v oveľa viac mozgových oblastiach než mužský, obzvlášť v prefrontálnej kôre a v jazykovom systéme.
To môže vysvetľovať, prečo ženy majú sklon prejaviť viac empatie, intuície a sebakontroly (prefrontálna kôra je spojená s kontrolou hnevu a impulzov), ale zároveň viac súvisí s úzkosťou, depresiou, nespavosťou a poruchami príjmu potravy (jazykový systém je spojený so správaním a emóciami, ako je nálada a úzkosť).
Naopak mozgová aktivita u mužov je vyššia v oblastiach spojených s videním a koordináciou.
Ak muži s väčšou pravdepodobnosťou trpia poruchami správania, napr. hyperaktivitou s poruchou pozornosti, a viac z nich končí vo väzení, ženám naopak hrozí viac nebezpečenstva Alzheimerovej choroby a depresie.