Prinášame druhý diel článku portálu iDnes.cz o veľmi neobvyklej hviezde éta Carinae. V prvej časti sme prebrali, ako sa menila jej jasnosť od prvých zachovaných záznamov až po súčasnosť.
Teraz sa pozrieme, ako vlastne táto hviezda vyzerá a aké je jej okolie. Poďme sa však najskôr ešte raz vrátiť do devätnásteho storočia a pozrieť sa, kedy presne bola éta Carinae druhou najjasnejšou hviezdou nočnej oblohy. Frew a Smith našli celkom deväť záznamov, podľa ktorých svojim svitom prekonala hviezdu Canopus.
Pri maxime až červená
Prvé dva pochádzajú z 11. a 14. marca, ďalšie dva z 5. a 19. apríla 1843. Zo všetkých štyroch vyplýva jasnosť okolo −0,8 magnitúdy. Okrem nich existuje ešte jeden popis, ktorý udáva iba mesiac apríl bez bližšej špecifikácie az ktorého sa dá vyčítať hodnota zhruba −1 magnitúda.
Zdá sa, že v druhej polovici marca hviezda mierne poklesla, ale mohlo ísť aj o nepresné odhady. Ak ich budeme považovať za správne, vyjde nám, že éta Carinae bola jasnejšia ako Canopus asi štyri dni v marci a potom približne dva týždne v apríli 1843.
Druhé mimoriadne zjasnenie prebehlo v decembri 1844. Z tejto doby sú tri záznamy a všetky sa zhodujú na hodnote približne −1 magnitúda. Vyzerá to, že takto výrazne éta Carinae žiarila minimálne jeden mesiac, možno aj dlhšie. Z nasledujúcich mesiacov totiž nie sú žiadne záznamy o pozorovaní a v októbri 1845 je hviezda popisovaná len ako mierne slabšia ako Canopus.
Posledný text, ktorý uvádza, že hviezda bola rovnako jasná ako Canopus, možno aj mierne jasnejšia, pochádza zo začiatku roku 1847. Bohužiaľ z tohto obdobia nie sú známe žiadne iné doklady o pozorovaní, takže sa nedá určiť, ako dlho žiarila éta Carinae takto intenzívne. Prakticky všetci pozorovatelia uvádzali, že pri maxime bola farba hviezdy oranžovočervená, červenkastá, prípadne až červená.
Veľkú erupciu éta Carinae si všimli aj domorodci z kmeňa Boorong, ktorí žili v severozápadnej časti terajšieho austrálskeho spolkového štátu Victoria. Ich poznatky zaznamenal britský prieskumník William Edward Stanbridge. Vďaka nemu napríklad vieme, že hviezdu Canopus títo ľudia pomenovali ako War, čo je v preklade Vrana.
Stanbridge vo svojich poznámkach uviedol, že poznali aj „veľkú červenú hviezdu v Rober Carol, označenú 966“, ktorá mala byť po Síriovi a Canopovi treťou najjasnejšou hviezdou na oblohe. Pomenovali ju Collowgullouric War, čo sa dá preložiť niekoľkými spôsobmi. Buď môže ísť o Canopovu manželku, starú ženu (starenku) alebo samicu vrany.
Že podľa domorodcov táto hviezda a Canopus tvorili pár, nepriamo naznačuje aj ďalšia Stanbridgerova veta: „Všetky malé hviezdy okolo nej sú jej deti“. Výraz „Rober Carol“ odkazuje na vtedajšie súhvezdie Robur Carolinum (Karlov dub), do ktorého éta Carinae patrila. Číslovka 966 potom t...
Zostáva vám 85% na dočítanie.