Astronaut NASA Drew Feustel strávil 197 dní na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, čo je štandardná dĺžka misie. A všetok ten čas bol v mikrogravitácii.
Ale ľudia nie sú stavaní na pohyb v stave beztiaže. Keď naše telá nie sú neustále namáhané proti ťahu gravitácie, naše svaly atrofujú a strácame hustotu kostí pri asi 10-násobku rýchlosti osteoporózy.
Navyše, keď sa astronauti vracajú na Zem po určitom čase vo vesmíre, návrat do gravitácie môže vyvolať dosť vážne závraty, ako sa ich zmysel pre rovnováhu adaptuje. Takže pohyb je oveľa ťažší, ako keď odišli do vesmíru. Feustelovo video, uverejnené na Twitteri v decembri minulého roka, ukazuje, ako veľmi.
Welcome home #SoyuzMS09 ! On October 5th this is what I looked like walking heel-toe eyes closed after 197 days on @Space_Station during the Field Test experiment...I hope the newly returned crew feels a lot better. Video credit @IndiraFeustel pic.twitter.com/KsFuJgoYXh
— A.J. (Drew) Feustel (@Astro_Feustel) 20. decembra 2018
ISS je v súčasnosti vybavená viacerými strojmi, ktoré astronautom poskytujú celotelový tréning. V priemere ich používajú dve hodiny denne.
Tento režim je navrhnutý tak, aby sa pokusil o zmiernenie atrofie, ale aj s cvičebným programom na mieste trvá aspoň tri až štyri roky, kým sa astronaut po šiestich mesiacoch zotaví.
Toto je len jedna z mnohých výziev, ktoré sa budú musieť vyriešiť pre let na Mars. Čím dlhší je totiž pobyt, tým väčšia je strata kostnej hustoty a cesta na Mars trvá najmenej šesť mesiacov.
Od marca 2015 do marca 2016 strávili astronauti Scott Kelly z NASA a Michail Korniyenko z Roskosmosu vo vesmíre 342 dní na pozorovanie zdravotných účinkov dlhej vesmírnej misie.