AP
StoryEditor

Ruská misia skončila neúspechom. Raketa Sojuz sa zrútila

01.12.2017, 12:46
Autor:
TASRTASR
Nosná raketa Sojuz-2.1b, ktorá tento týždeň štartovala z kozmodrómu Vostočnyj, sa mohla zrútiť aj preto, že bola naprogramovaná na štart z kozmodrómu Bajkonur.

S odvolaním sa na portál RussianSpaceWeb o tom informoval spravodajský web BFM.ru. 

S podobným tvrdením prišla aj agentúra Interfax, podľa ktorej na vine bolo zle naprogramované letové zadanie. Interfax sa vo svojej správe odvolal na zdroj z prostredia ruského kozmického výskumu, ktorý zasa vychádzal z telemetrických údajov o lete rakety. 

Podľa názoru tohto nemenovaného špecialistu po tom, ako došlo k oddeleniu nosnej rakety Sojuz 2.1b, raketový pohon Fregat nezvýšil rýchlosť, ale naopak začal brzdiť. V dôsledku tohto manévru tento blok vynášajúci na obežnú dráhu 19 rôznych zariadení zmenil smer letu a spadol do Atlantického oceánu.

Zdroj pre agentúru Interfax spresnil, že vyšetrovacia komisia musí teraz určiť, v ktorom štádiu prípravy letu k chybe došlo: či pri zhromažďovaní východiskových dát alebo pri vypracúvaní letového plánu.

Samotný štart rakety z Vostočného bol úspešný. Agentúra Roskomos následne uviedla, že družica sa dostala na dočasnú obežnú dráhu, potom sa s ňou však nepodarilo nadviazať spojenie, pretože na definitívnej obežnej dráhe sa nenachádzala. Podľa odborníkov príčinou tohto stavu mohla byť porucha v raketovom pohone Fregat, ktorý mal družicu dostať z dočasnej na definitívnu obežnú dráhu.   

Možnosť, že došlo k chybnému zadaniu východiskových údajov pre štart, pripustil aj člen Ruskej akadémie kozmonautiky Aleksandr Železňakov, ktorý však dodal, že si počká na závery vyšetrovacej komisie.

Nosná raketa Sojuz-2.1b štartovala z kozmodrómu Vostočnyj 28. novembra, pričom do vesmíru vynášala 19 zariadení z rôznych krajín. Medzi nimi bola aj družica Meteor, ktorej úlohou malo byť monitorovanie klímy a predpovedanie počasia. Údaje z družice mali pomôcť určovať teplotu na hladine morí a sledovať rozdelenie vlhkosti v atmosfére.

Ako pripomenula agentúra RIA Novosti, šlo o druhý štart z nového ruského kozmodrómu Vostočnyj. Prvý štart z tohto kozmodrómu sa uskutočnil vlani v apríli, keď raketa Sojuz-2.1a, ktorá na obežnú dráhu vyniesla tri družice - Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218.

Tento štart sa uskutočnil o deň neskôr, ako bolo naplánované. Odklad spôsobila technická porucha. Odloženie štartu rakety znepokojilo aj samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pricestoval na Vostočnyj, aby túto, podľa slov ruských médií historickú, udalosť sledoval.

Nový kozmodróm Vostočnyj má Rusku zaistiť, aby nebolo úplne odkázané na využívanie Bajkonuru, ležiaceho na území susedného Kazachstanu. Vostočnyj má byť prvou civilnou základňou pre štarty rakiet na území Ruskej federácie.

01 - Modified: 2017-11-28 08:14:37 - Feat.: 0 - Title: Z ruského kozmodrómu Vostočnyj odštartovala druhá raketa
01 - Modified: 2024-11-05 07:21:02 - Feat.: - Title: Rusko vypustilo nosnú raketu Sojuz aj s dvoma iránskymi satelitmi 02 - Modified: 2024-09-24 08:33:48 - Feat.: - Title: Izraelská armáda a Hizballáh obnovili raketové útoky na území nepriateľa 03 - Modified: 2024-09-23 09:34:35 - Feat.: - Title: Počas testu pravdepodobne zlyhala ruská medzikontinentálna raketa RS-28 Sarmat, prezývajú ju Satan II 04 - Modified: 2024-08-11 06:11:00 - Feat.: - Title: Ruský raketový útok na Kyjev si vyžiadal dve obete vrátane dieťaťa, trosky spadli na obytnú štvrť 05 - Modified: 2024-08-02 11:36:21 - Feat.: - Title: Expert na Blízky východ: Izraelskú okupáciu Libanonu, ako to vidíme v Pásme Gazy, si viem predstaviť len ťažko
menuLevel = 2, menuRoute = science/astronomia-a-vesmir, menuAlias = astronomia-a-vesmir, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
22. november 2024 02:09