Neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok zatiaľ nepovedal, či si svoju budúcnosť prestavuje v politike. Kariérny diplomat, ktorého v sobotňajšom rozhodujúcom kole priamej voľby hlavy štátu porazil predseda parlamentu Peter Pellegrini, si necháva čas na rozmyslenie.
"Nemám plán B. Teraz si beriem time-out. Keď ten čas uplynie, tak sa to slovenská verejnosť dozvie," povedal dnes Korčok novinárom o svojej prípadnej politickej budúcnosti.
Šesťdesiatročný Korčok v sobotu získal 46,87 percenta hlasov. Podporilo ho 1,24 milióna ľudí, teda o zhruba šestinu viac voličov, ako pred piatimi rokmi prezidentku Zuzanu Čaputovú. Vtedy však bola volebná účasť značne nižšia ako teraz.
Korčok naznačil, že pred rozhodujúcim kolom prezidentských volieb spolu s tímom možno zle vyhodnotili mobilizačný potenciál témy vojny.
"Kľúčová mobilizácia medzi prvým a druhým kolom nastala tým, že z mojej osoby bol vytvorený kandidát vojny. Je evidentné, že to na časť spoločnosti zaberá," uviedol.
"Považujem za politicky hrubo nezodpovedné chcieť touto emóciou strachu a klamstiev o vojne vyhrať. Bohužiaľ sa to podarilo, " dodal Korčok, ktorý ešte v prvom kole viedol pred Pellegrinim s náskokom takmer 124-tisíc hlasov. V rozhodujúcom dueli, pri najvyššej volebnej účasti od roku 1999, za ním ale zaostal o viac ako 165-tisíc hlasov.
Pellegrini po prvom kole prezidentských volieb zmenil svoje pôvodné heslo kampane z dôrazu na potrebu nastoliť pokoj v krajine práve na vojnovú tému a opakoval, že podporuje zastavenie paľby na Ukrajine a rokovania o mieri.
Korčoka označoval, podobne ako ďalší politici vládnej koalície, za možného prezidenta konfliktu a vojny, hoci sám Pellegrini predtým uviedol, že právomoci ohľadom vyslania vojakov do zahraničia má na Slovensku vláda a parlament.