Vlastníci majú niekedy tendenciu dopĺňať program. To však nie je prípustné, keďže to porušuje práva vlastníkov a odporuje to aj ustanoveniu zákona o tom, že program má byť známy najmenej sedem dní vopred.
Odpovedá Jozef Štora, predseda občianskeho združenia Podpora správy
1. Definícia
Na čo vlastne schôdze slúžia a ako ich viesť?
Schôdza vlastníkov bytov a zhromaždenie členov spoločenstva vlastníkov bytov sú najvyššími orgánmi na výkon ich práv. Správnym vedením schôdze alebo zhromaždenia predídete množstvu nedorozumení, zbytočných emócií a chybám, ktoré neraz môžu skončiť aj na súde a významne zhoršia vzťahy.
2. Možné problémy
Na čo si dávať pozor a čoho sa vyvarovať?
Schôdza má svoje pravidlá. Písané aj nepísané. Začiatkom je prezentácia prítomných. Tí sa podpisujú do prezenčnej listiny a tá je prvým dokumentom, ktorý musí byť zodpovedne pripravený. Na schôdzi sa môžu zúčastniť len skutoční vlastníci alebo držitelia splnomocnení. Preto kontrola zúčastnených je prvou vecou, na ktorú je potrebné si dať veľký pozor. Schôdzu by mal viesť ten, kto ju zvolal, ale zákon umožňuje na návrh ktoréhokoľvek vlastníka zmeniť predsedajúceho. Toto by sa však malo udiať až po voľbe zapisovateľa a overovateľov, aby to bolo možné zaznamenať do zápisnice. Bežnou súčasťou je schvaľovanie programu. Vlastníci niekedy majú tendenciu dopĺňať ho o nové body. To však nie je prípustné, keďže to porušuje práva vlastníkov a odporuje to aj ustanoveniu zákona o tom, že má byť známy najmenej sedem dní vopred.
3. Vedenie
Zostáva vám 86% na dočítanie.