Zákaz predaja uplatňujú v niektorých európskych štátoch prísnejšie ako na Slovensku. Kým u nás majú byť obchody zatvorené len počas niektorých sviatkov, v cudzine sú „voľné“ aj nedele. Podľa analytika trhu Ľubomíra Drahovského skôr či neskôr to bude tak aj u nás.
Rozšírenie zákazu predaja prikazuje Zákonník práce, teda pravidlá sú v pracovnoprávnej rovine. Zamestnávateľ tak nemôže nútiť pracovať zamestnancov, kým živnostníci si svoje predajne môžu otvoriť, aj keď iným to zákon nedovoľuje.
Náhrada zamestnanca
„To, že zamestnávateľ nemôže svojim zamestnancom nariadiť prácu, ešte neznamená, že si od iného podnikateľa – fyzickej osoby nemôže zaistiť službu, ktorá by prácu zamestnancov dočasne nahradila,“ pripomína konateľka Účtovnej jednotky Veronika Solíková. Príkladom môžu byť supermarkety so samoobslužnými pokladnicami, ktoré zákazníkom umožňujú zaplatiť tovar bez obsluhy predavača priamo v pokladnici. Osoba, ktorá by bola poverená dohľadom nad správnou funkčnosťou týchto pokladníc a nenaplnila znaky závislej práce, môže byť živnostníkom, takže túto službu poskytne aj iným podnikateľom. Tento príklad je len jednou z možností využitia obchodného vzťahu medzi podnikateľmi, na ktorom sa nezúčastňujú žiadni zamestnanci.
K ďalším možnostiam, ako využiť služby živnostníka, sa podľa Solíkovej môže zaradiť napríklad komisionálny predaj alebo zastúpenie na základe mandátnej zmluvy. Aby sa však takýto obchodný vzťah neposudzoval ako nelegálne zamestnávanie, odporúča sa konzultovať ho s odborníkom. Ten obe strany upozorní na možné riziká a detaily, ktorým treba venovať dostatočnú pozornosť.
Riziko agentúrnej práce
Podnikatelia tiež zvažujú, že zákazu predaja cez sviatky by sa vyhli s pomocou agentúrneho zamestnávania. Tak by zabezpečili maloobchodný ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.