Kto si ako zamestnanec zvykol na zasielanie peňazí na účet, od toho už asi neupustí. Ako senior na dôchodku nemôže od banky čakať, že sama od seba mu zmení balík služieb na cenovo výhodnejší, alebo mu ponúkne lacný účet pre seniorov.
Aj keď banky majú v ponuke senior účty, klienti o ne musia požiadať. Dá sa to urobiť už pri podaní žiadosti o dôchodok. Súčasťou prílohy k žiadosti je totiž aj potvrdenie banky a zriadení takéhoto účtu. Senior si však nemusí zakladať nový. Môže naďalej používať svoj pôvodný, na ktorý mu v čase keď pracoval, zasielal peniaze zamestnávateľ. Po odchode do dôchodku si ho v banke len „prehodí“ na seniorský a bude zaň platiť menej.
„Mesačne za takýto účet platím jedno euro,“ povedal dôchodca Vladimír Sluka. Požiadal aj o zasielanie SMS správ, ktoré ho informujú o pohyboch na účte. „Za túto službu platím mesačne 1,50 eura, lebo mobil ma upozorní na každú, aj tú najmenšiu zmenu na účte. Za túto službu sa však môže platiť menej, iba pol eura. To vtedy, ak vám v banke nastavia zasielanie SMS správ až od výberu minimálne 20 eur,“ dodal senior.
Účty pre seniorov sú výhodnejšie ako bežné balíky služieb. Senior, ktorý účet využíva iba na príjem peňazí a ich následný výber z bankomatu tej istej banky, zaplatí ročne 15 až 24 eur. Dôchodca, ktorý účet využíva iba na príjem peňazí a ich následný výber z bankomatu inej banky, zaplatí ročne 35,4 až 48 eur. V oboch prípadoch je však lákadlom nízky poplatok za vedenie účtu vo výške 0,95 eura až dve eurá mesačne, čiže 11,40 až 24 eur za rok.