Najviac z nich, vyše 42-tisíc našlo uplatnenie v susednom Rakúsku, takmer 39-tisíc pracovalo v Českej republike a necelých 25 000 v Nemecku. Do Veľkej Británie a Severného Írska odišlo pracovať vyše 8500 a do Maďarska takmer šesťtisíc Slovákov.
Sťahovanie pracovných síl vo vnútri Európskej únie je menej viditeľné, horšie mapovateľné, ale je vo väčšom rozsahu, ako v minulých rokoch. O tom, že svet je v pohybe hovoria čísla medzinárodných organizácií, ktoré skúmajú migráciu. Aj Európa sa mení, keď počet cudzincov a prisťahovalcov speje k tomu, že v niektorých štátoch prevýši počet pôvodných obyvateľov.
V roku 2015 žilo mimo krajiny svojho pôvodu 244 miliónov ľudí, čo je 3,3 percenta svetovej populácie. Podľa najnovších štatistík Medzinárodnej organizácie práce takmer 73 percent migrujúceho obyvateľstva v produktívnom veku boli migrujúci pracovníci. V niektorých častiach Európy a Ázie prílev cudzincov zmierňuje pokles populácie v súvislosti s nízkou pôrodnosťou a starnutím obyvateľstva. Podľa najnovších štatistík divízie OSN Population, v roku 2015 počet medzinárodných migrantov mladších ako 20 rokov dosiahol 37 miliónov, čo je 15 percent všetkých svetových migrantov.
Kým v januári 2014 pracovalo na Slovensku vyše 13-tisíc cudzincov, v októbri 2016 ich evidujeme viac ako 34-tisíc. Podľa profesií dominujú operátori a montéri strojov a zariadení (6 730 osôb) pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ( 3 379) a kvalifikovaní pracovníci a remeselníci 2768. Najviac ľudí z prišlo k nám z Rumunska, Českej republiky, Maďarska a Poľska.
Pozrite si desať krajín, ktoré najviac priťahujú cudzincov.