Chystáte sa zamestnať ľudí cez leto na dohodu? Mali by ste spozornieť. Okrem povinného platenia odvodov z dohôd, ktoré štát zaviedol od minulého roka, pripravila vláda od júla ďalšie novinky. Každá dohoda nesmie trvať dlhšie ako rok a všetky zmluvy o dohodách, ktoré boli podpísané pred 1. júlom 2014, sa musia skončiť najneskôr k 30. júnu budúceho roka.
Nie je to však jediná zmena, na ktorú si firmy a "dohodári" budú musieť zvyknúť. Podľa Jaroslavy Lukačovičovej, majiteľky účtovnej spoločnosti, sa niektoré novinky týkajú aj dôchodcov, ktorí si privyrábajú cez dohody. Tí si budú môcť dať prepočítať starobný dôchodok len raz za rok. "Doteraz tak mohli urobiť len vtedy, ak skončili dohodu. Po novom ukončenie pracovného vzťahu nemá na tento nárok vplyv.”
Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti tvrdí, že mnohý podnikatelia podľahli zamestnávaniu cez dohody, hoci v Zákonníku práce sa píše, že firma môže zamestnať ľudí na dohodu len výnimočne, podľa svojich potrieb. Tento fakt sa však roky prehliadal a potvrdzujú to aj štatistiky Sociálnej poisťovne. Dohodárov bolo začiatkom roka viac ako 300-tisíc.
Podľa Dariny Mokráňovej, šéfky agentúry Index Nosluš, sa dohodári časom vyrovnajú zamestnancom na pracovný pomer. Minimálne odvodmi a administráciou. Okrem nároku na niektoré dávky im však stále bude chýbať nárok na dovolenku, stravné lístky či príplatky za nadčasy.
Čo dnes nájdete v štvorstranovej prílohe Poradca
- novinky, ktoré sa od júla dotknú dohodárov a firmy
- koho sa najviac oplatí zamestnať vo firme cez leto
- prehľad nákladov na študentov, dôchodcov či matky pracujúce na dohodu
- pohľad zamestnávateľov na zmeny a pohľad pracovnej agentúry
Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať pdf vydanie cez SMS na váš mail TU (aktuálne v deň vyjdenia t. j. v pondelok 16. júna 2014).