Naša čitateľka HN Poradne nám napísala. „S manželom užívame v bezpodielovom spoluvlastníctve byt. Nakoľko muž je dlhodobo nezamestnaný, hradím všetky výdavky spojené s bytom iba ja. Po dohode chce prepísať svoju polovicu bytu na mňa s jeho doživotným užívaním nehnuteľnosti." Zaujíma ju, ako má postupovať a čo by bolo pre nich najvýhodnejšie.
Byt darujte niekomu tretiemu
Ako jej radí právnička Hedviga Takáčová, počas trvania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) nemôže manžel manželke darovať svoju polovicu bytu. „Najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie by bolo, keby ste darovali obaja byt v BSM tretej osobe. Táto by následne byt darovala vám, hoci je to trochu neobvyklé."
Ak má manžel dlhy, treba ich vysporiadať podľa Občianskeho zákonníka, pretože inak by mohol veriteľ napadnúť darovaciu zmluvu. Ďalšou možnosťou je darovať nehnuteľnosť deťom, a to s právom doživotného užívania bytu obomi manželmi v celosti. „Táto možnosť by bola pre vás najvýhodnejšia, aj s ohľadom na prípadné dedenie pri úmrtí niektorého z vás," radí právnička.
Najrýchlejšie konanie? Keď podnikáte
Radu našej čitateľke poskytol aj advokát Milan Ficek. „Váš problém môžete vyriešiť aj zrušením bezpodielového spoluvlastníctva manželov počas manželstva. Najrýchlejšie k tomu dôjde, ak jeden z manželov podniká. To je však potrebné riešiť súdnou cestou."
Následne treba uzatvoriť dohodu o vysporiadaní BSM, na základe ktorej sa naša čitateľka stanete výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti. V takejto dohode je možné zriadiť aj právo doživotného užívania nehnuteľnosti manželom.
Zrušiť BSM počas trvania manželstva možno len rozhodnutím súdu, na návrh niektorého z manželov a to:
- zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšia existencia BSM odporovala dobrým mravom (alkoholizmus, gamblerstvo, zadlžovanie atď.)
- ak by druhý manžel získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť
- rozhodnutím súdu v trestnom konaní o prepadnutí majetku, ktorý tvorí BSM
- rozhodnutím súdu o vyhlásení konkurzu na majetok podnikateľa. BSM vtedy zanikne a to priamo zo zákona.