K uprednostňovaniu žien v debatách o dlhoch vedie ľudí presvedčenie, že nežnejšia časť populácie dokáže prejaviť väčšie porozumenie voči finančným problémom. Avšak nielen to, ľudia sú vo všeobecnosti presvedčení, že ženy sú zdatnejšie vo vedení domáceho rozpočtu a viac sa zameriavajú na riešenie finančných problémov. K takýmto záverom prišiel prieskum agentúry IPSOS, ktorý realizovala pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika.
Dôvera v mužov i ženy
Ak Slovákov rozdelíme podľa pohlavia, zistíme ďalší zaujímavý fakt – väčšina žien radšej hovorí o svojich finančných problémoch s mužmi, než s predstaviteľkami svojho pohlavia. Viac než polovica z nich sa totiž radšej zveruje mužom. Muži to vnímajú rovnako. Radšej sa zveria opačnému pohlaviu, teda ženám. Do značnej miery tu hrá rolu fakt, že Slováci hovoria o svojich dlhoch najmä so svojimi partnermi.
Delenie podľa veku
Zaujímavý je aj pohľad na rozdelenie podľa veku. Starší ľudia radšej rozoberú svoje finančné problémy so ženami a očakávajú kvalifikovanú radu či pomoc. Mladí ľudia, naopak, nemajú v tomto smere vyhranené požiadavky a je im viac-menej jedno, či budú riešiť dlhové problémy so ženami alebo s mužmi. Sústreďujú sa skôr na to, či ich dotyčný pochopí a či im dostatočne porozumie.
Najvyššie dlhy
Väčšie dlhy majú muži než ženy, požičiavajú si aj väčšie sumy. Ich priemerný dlh dosahuje až 1500 eur, kým dlh žien je v priemere o 400 eur nižší. Lepšiu disciplínu pri splácaní záväzkov majú taktiež ženy. Zatiaľ čo minulý rok svoj dlh začali splácať dve pätiny žien, v prípade mužov to bola tretina..
Vlastná skúsenosť s dlhmi výrazne zvyšuje finančnú zodpovednosť. Až tretina Slovákov by po splatení svojich dlhov nechala ďalšie peniaze na bežnom účte a platila by z nich bežné výdavky. Ďalšia tretina ľudí by sporila pre svoje deti alebo na dôchodok. Len zvyšok ľudí by, naopak, míňal a kúpili by si nový byt či dom, auto alebo by za tieto peniaze išli dovolenku.