Šetrenie si vyžaduje najmä pravidelnosť a jasný cieľ. Ak do toho pôjdete spôsobom „veď nejako začnem a nejako našetrím“, najskôr z toho nič nebude alebo to veľmi rýchlo vzdáte. Ako prvé si teda potrebujete určiť, koľko, za ako dlho a na čo si chcete nasporiť.
Snímka: ilustračná, archív
Jasný cieľ
Našetrím si tisíc eur, polovicu si nechám ako finančnú rezervu a za tú druhú pôjdem na dovolenku. Takto by malo vyzerať konkrétne predsavzatie, na základe ktorého si začnete z každej výplaty odkladať. Ak chcete tisícku za päť mesiacov, potrebujete si počas tohto obdobia z každej výplaty odložiť dvesto eur. Najlepšie je mať bokom účet, kde si tých dvesto eur rovno pošlete - dbajte na to, aby to bola prvá platba po výplate, inak bude hroziť, že neodíde nikdy. Najmä ak šetrenie peňazí nie je vaším zvykom a potrebujete sa k nemu „dokopať“.
Obmedzte „nákupné horúčky“
Väčšina ľudí nakupuje s radosťou, pre mnohých je to istá forma relaxu a odmeny. Problémom však je, ak to neviete regulovať. Nekontrolovane a bezhlavo nakúpite, čo sa nám zapáči, a čakáte, že peniaze na vašom účte budú pribúdať? Asi ťažko. Preto si pred nakupovaním najprv sadnite, dôkladne si premyslite, či dané veci naozaj potrebujete a ak áno, hľadajte najvýhodnejšie možnosti. Ak ste si zvykli na opačný prístup, zrejme to nepôjde zo dňa na deň. Ak „zhrešíte“, nehádžte hneď flintu do žita - stačí si zvyknúť na to, že sa v tejto oblasti potrebujete kontrolovať, a výsledok sa dostaví.
S kreditkou opatrne
Platiť kartou je už dnes samozrejmosť. Je to rýchle a pohodlné, treba však myslieť na to, že „neviditeľných“ peňazí sa zbavujeme podstatne ľahšie, ako tých klasických, ktoré potrebujeme vytiahnuť z peňaženky, prepočítať a fyzicky ich minúť. Preto ak máte problém so šetrením, snažte sa viac používať hotovosť ako kartu.