Snímka: ilustračná, Svätý Jur
Vznikať začali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, ich najväčší boom možno datovať na prelom milénia. Najprv to bola špecifikácia Bratislavy, čím ďalej, tým viac ich však začalo vznikať aj okolo iných krajských a väčších miest. Podľa číselných údajov len hlavné mesto prišlo „vďaka“ satelitným mestečkám od roku 1996 o 35 000 obyvateľov.
Vidina sa rozplynula
„Žijeme v čase, kedy často potrebujeme vypnúť. Odísť z veľkomesta, vychutnávať si ticho a zabudnúť na ruch veľkomestských ulíc. Satelitné mestečká vznikli práve preto, aby ľudia bývali komfortnejšie,“ hovorí predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Zároveň však mnohí, ktorí z mesta odchádzali, mali nereálne očakávania. Dvadsaťminútová cesta autom, akú nadšene sľuboval realitný maklér, je reálna tak o štvrtej ráno, pri klasickom návrate z práce „skysnete“ v kolóne tak na dve hodiny. „Často chýba dostatočná občianska vybavenosť, školy, škôlky, lekári, obchody, ľudia si musia ráno čo ráno vytrpieť cestu do práce v zápchach, infraštruktúra je na nízkej úrovni. Preto postupne nastáva trend návratu do mesta.“
Očakávania:
Realita:
|
Najznámejšie satelity na Slovensku:
|
Predmestské štvrte už nie sú rajom boháčov
V roku 1995 bol trend taký, že do predmestských štvrtí sa sťahovali najmä bohatší ľudia. Odvtedy sa však situácia výrazne upravila v prospech bežných ľudí; dostupné úvery na bývanie majú za následok to, že si domček môžu kúpiť aj ľudia, ktorí by si ho pred pár desiatkami rokov nemohli dovoliť.
Hrozí odlev obyvateľov a návrat do miest
Ak sa problémy s infraštruktúrou, dopravnými zápchami a chýbajúcou občianskou vybavenosťou nebudú riešiť, reálne hrozí, že sa záujem o takýto druh bývania postupne vytratí. Významným rizikom je aj devalvovanie cien pozemkov a nehnuteľností a nepríjemnou prognózou by bolo aj zníženie bezpečnosti ako dôsledok opustených domov.
Nádejou je „slovenská povaha“
Trend satelitov však nekončí paradoxne vďaka nášmu spôsobu uvažovania. Nemáme totiž radi podnájmy na dlhšie časové obdobia a už vôbec nie na celý život. „Slováci sú radšej, keď môžu nehnuteľnosť vlastniť. Satelity sú práve miestom, kde si túto potrebu dokážu uspokojiť,“ hovorí ďalej Béreš. Bude však nutné riešiť infraštruktúru a odbremeniť aspoň najvyťaženejšie cesty.
Čo o satelitoch hovoria odborníci
|
Informácie: z tlačovej správy Prvej stavebnej sporiteľne
Snímka: lidovky.cz
Novinárska "uhorka"? Tú nepoznáme. Sledujte @HNPoradna a budete mať prehľad o dovolenkách, realitách, právnych či spotrebiteľských témach.
— HNporadna.sk (@HNPoradna) July 23, 2014