Je druhou najväčšou ekonomikou na svete a podľa mnohých popredných finančníkov sa čoskoro stane lídrom. Vyrába sa tam takmer všetko, svoj tovar expanduje do celého sveta a má obrovský potenciál. V posledných desaťročiach zaznamenala v mnohých oblastiach výrazný pokrok. „Prvýkrát som Čínu navštívil v roku 1993 a za tých 21 rokov sa nepredstaviteľne zmenila,“ hovorí pre HN Pavol Antalič, predseda Slovensko-čínskeho hospodárskeho výboru. Vznikla silná stredná ekonomická trieda, tiež vrstva miliardárov, došlo k zmenám, ktoré za také krátke obdobie nedosiahla žiadna krajina na svete. „Stačí spomenúť obrovský pokrok vo vede, technike, ekonomike, ale aj v náraste životnej úrovne,“ dodáva.
Žiadaná je najmä energetika
Záujem o spoluprácu našich ekonomík je vzájomný, naše firmy sú v Číne úspešné. V oblasti kapitálových investícií pretrváva dlhodobý záujem čínskych firiem o preinvestovanie verejných projektov s garantovanými výkonmi. Ide najmä o oblasti energetiky a infraštruktúry, vyžaduje si to však čas. „Na priemyselné investície sa vyžaduje dlhý časový horizont nevyhnutný na vybudovanie vzájomných vzťahov, dôvery a užších väzieb, mnohokrát založených na predchádzajúcej dlhoročnej obchodnej kooperácii,“ hovorí Richard Dírer, hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu. Tá vo svojej databáze eviduje niekoľko desiatok slovenských spoločnosti, ktorým sa podarilo zrealizovať či už obchod, alebo investície do čínskej ekonomiky.
Step by step
Obchody s čínskymi partnermi, najmä tie väčšie, sa robia opatrne a postupne, krok za krokom. „Odporúčam čínskeho partnera osobne navštíviť, prezrieť si jeho výrobné závody, zmluvne dohodnúť obchodné podmienky a využiť služby inšpekčných spoločností pred nakládkou objednaného tovaru,“ radí Antalič. V Číne sú mimoriadne dôležité konexie, otvoria mnoho dverí, treba si však dať dobrý pozor na prípadné faux pas. Väčšinou znamená koniec obchodu. Vítaná je akákoľvek konverzácia a prejavenie záujmu o druhú stranu, Číňania ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.