StoryEditor

Nie je životopis ako životopis. Pozrite sa, koľko zamestnávateľov si pozrelo tie z vašej školy

09.06.2015, 13:37
Autor:
tasr, mactasr, mac
O ktorých absolventov je najväčší záujem? Pozrite si rebríček.

Životopis absolventa vysokej školy, ktorý si hľadal zamestnanie v roku 2014 cez portál Profesia.sk, si v priemere pozreli traja zamestnávatelia. Životopis absolventa Fakulty informatiky a informačných technológií bratislavskej Slovenskej technickej univerzity si v priemere pozrelo 7 rôznych zamestnávateľov. Spoločnosť Profesia zostavila rebríček záujmu zamestnávateľov o absolventov vysokých škôl. Rebríček vychádza čisto z pohľadu zamestnávateľov pri hľadaní nových zamestnancov, nehovorí o kvalite vysokých škôl z iných hľadísk. Do rebríčka sú zaradené iba slovenské verejné vysoké školy.

Snímka: ilustračná, archív

Vedie Ekonomická univerzita v Bratislave

Najžiadanejších absolventov na trhu práce má spomedzi vysokých škôl bratislavská Ekonomická univerzita, za ňou nasleduje Slovenská technická univerzita a Žilinská technická univerzita. Prvá trojica univerzít je rovnaká ako vlani. Oproti minulému roku stúpol záujem o absolventov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, najmä vďaka vyššiemu záujmu firiem o ľudí z jej Technickej fakulty.

Najvýraznejší pokles záujmu zaznamenali absolventi banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Spomedzi fakúlt rebríček záujmu zamestnávateľov už niekoľko rokov po sebe vedie Fakulta informatiky a informačných technológií bratislavskej Slovenskej technickej univerzity. Životopis jej absolventa si v priemere pozrie 7 rôznych zamestnávateľov. Druhou v poradí je Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity a treťou Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Viac ako šesť firiem si prezrie tiež životopis absolventov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity.

Skokan roka?

Oproti minulému roku najviditeľnejšie stúpol záujem o absolventov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity a Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Absolventom fakúlt technického zamerania pomohol vlaňajší nárast počtu pracovných ponúk do oblastí ako sú strojárstvo a výroba, kde medziročne firmy obsadzovali výrazne viac ponúk ako v predchádzajúcom roku. Z absolventov, ktorí skončili školu v posledných troch rokoch, a vlani si hľadali prácu, odbornú prax alebo stáž počas školy vo svojich životopisoch uvádza iba 6 % z nich. Prax pritom absolventom v hľadaní si práce pomáha a zvyšuje záujem zamestnávateľov o desať percent oproti tým, ktorí ju nemajú.

Internshipy a prax v odbore z najžiadanejšej top dvadsiatky fakúlt najčastejšie deklarujú ľudia, ktorí skončili fakulty so zameraním na medzinárodné vzťahy alebo ekonomiku. Najmenej často počas školy praxujú ľudia s technickým zameraním.
Zdroj: TASR

01 - Modified: 2007-06-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Lov na exprezidenta
01 - Modified: 2024-11-18 16:53:33 - Feat.: - Title: Veľká REPORTÁŽ zo Strednej Ázie: Trištrvrte milióna novorodencov ročne. Uzbekovia chcú využiť populačný boom 02 - Modified: 2024-11-14 23:00:00 - Feat.: - Title: Na internát sa nedostali tisíce študentov. Koľko žiadostí odmietli najväčšie slovenské univerzity? 03 - Modified: 2024-09-26 06:50:22 - Feat.: - Title: Koniec zohľadňovania rasového kľúča. Americká univerzita hlási pokles novoprijatých študentov z radov menšín 04 - Modified: 2024-08-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Prototyp slovenského študenta budúcnosti. Techniku spojili s ekonómiou a dostali obrovský balík financií 05 - Modified: 2024-08-16 11:42:51 - Feat.: - Title: Štart akademického roka bude pre mnohých náročný. Namiesto internátu treba riešiť ubytovanie za stovky eur
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
21. november 2024 11:06