Odpovedá Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne
1. Uplatnenie nároku
Som tehotná. Kedy a ako mám poslať žiadosť na vyplácanie materského?
Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba v ochrannej lehote predložia žiadosť o materské pobočke poisťovne. Tehotnej žene tlačivo na dávky vystaví lekár spravidla na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Žiadosť o materské je najlepšie predložiť ihneď po vystavení žiadosti.
2. Otec a žiadosť
Po narodení nášho syna chcem zostať doma na materskej dovolenke namiesto manželky a starať sa o neho. Kde si mám podať žiadosť o materské?
Otcovi dieťaťa poskytne žiadosť o materské pobočka poisťovne, a to buď v papierovej forme pri osobnej návšteve, alebo vo forme skenu cez Ústredný portál verejnej správy. Nárok na materské si iný poistenec uplatňuje prostredníctvom originálu Žiadosti o materské, pričom každá je očíslovaná jedinečným číslom, aby boli evidované a zabránilo sa podvodom. Uplatnenie nároku na materské prostredníctvom fotokópie žiadosti, ktorá bola vydaná pre niekoho iného, nie je možné.
3. Správne vyplnenie
Čo mám v žiadosti o materské vyznačiť?
Skôr, ako žiadosť odošlete, treba vyznačiť údaje vo vyhlásení, či si uplatňujete nárok na dávku zo súbehu poistení, ako aj spôsob poukazovania dávky. Treba ju podpísať a v prípade zamestnanca predložiť na potvrdenie aj zamestnávateľovi. Ak si chcete uplatniť nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, musíte zaslať žiadosť o materské osobitne pre každé z nich.
4. Rodný list dieťaťa
Počula som, že už netreba predkladať kópiu rodného listu dieťaťa.
Takýto doklad je potrebný len vtedy, ak dieťa nie je zapísané v matrike na území SR. V prípade rodných listov vydaných na území iného členského štátu EÚ, štátu EHP a Švajčiarskej konfederácie postačuje predloženie neoverenej kópie rodného listu dieťaťa. Nemusí byť preložená. Rovnako to platí i v prípade takzvaných...
Zostáva vám 85% na dočítanie.