Keď ste vlastníkom lesného pozemku v rámci urbára a urbárnici speňažujú z neho výnosy, podiel na zisku patrí aj vám. Ak nič nedostávate, dokonca ani drevo na zimu, je na čase, aby ste sa o to začali zaujímať. V prvom rade si zistite, či ste na zozname členov urbára, a dôležité je aj vypýtať si stanovy. Taktiež si overte presnú výmeru svojho pozemku. Ako upozorňujú odborníci, podiel na hlasovacích právach určuje podiel na zisku.
Presný postup sa týka aj situácie, ak ste napríklad lesný pozemok zdedili alebo kúpili. Po zápise zmeny vlastníka v katastri doručte na adresu pozemkového spoločenstva svoj „nový“ list vlastníctva alebo dedičské rozhodnutie od notára. Spoločenstvo vás musí zapísať do zoznamu. Potom musí s vami komunikovať ako s novým vlastníkom a vyplácať vám podiely na zisku.
Urbariáty môžu stimulovať členov cez výšku podielov aj v záujme toho, aby ste sa ako vlastníci pozemkov viac podieľali na ich odhospodarovaní. Limitované je to však bonitou a veľkosťou spoločného majetku a tiež veľkosťou vášho podielu.
Faktom je, že malí vlastníci sa zvyčajne nezapájajú do aktivít spoločenstva. Odborníci im skôr odporúčajú, aby svoje podiely predali niektorému z členov alebo v rámci rodiny, ktorí v neďalekej obci bývajú. Tak sa zníži rozdrobenosť a lepšie sa rozhoduje o cieľoch aj budúcnosti celého urbára.
O fungovaní urbárov a o tom, ako z neho dostať peniaze, sa dočítate dnes v prílohe HN Expert.