BridgertonNetflix
StoryEditor

Zaujímavosti o seriáli Bridgerton: Herci pri erotických scénach musia podpísať súhlas, kráľovná tmavej pleti skutočne vládla

Miroslav Kamody20.05.2024., 11:30h

Tretia séria seriálu Bridgerton momentálne kompletne ovládla Netflix. Aj preto pre teba máme nálož zaujímavostí o jeho vzniku.

Lajkuj Brainee.sk na

Romanticko-historický seriál Bridgerton patrí k tomu najpopulárnejšiemu, čo streamovacia platforma Netflix priniesla svojim predplatiteľom. Svedčia o tom nielen čísla, ale aj úspech na sociálnych sieťach, kde sa fanúšikovia predbiehajú v zdieľaní svojich pocitov z nových epizód. 

Čitatelia kníh však majú opäť raz navrch a veľmi dobre vedia, ako aktuálny milenecký príbeh z tretej série dopadne, rovnako tak aj to, ako budú vyzerať tie ďalšie. Nie sme tu však na to, aby sme ti prezrádzali spoilery. Namiesto toho sme sa pozreli na gigantickú porciu zaujímavostí, ktoré sa s týmto projektom spájajú.

image

Pokračovanie Bridgertonu či nadupané sci-fi s Jennifer Lopez. Aj to ponúka Netflix v máji

Príbeh každého dieťaťa

Každá kniha z pera autorky Julie Quinn sa sústredí na jedno z ôsmich detí vdovy Bridgertonovej a sveta londýnskej smotánky medzi rokmi 1813 až 1827. Zatiaľ čo prvá sa zameriavala na Daphne, druhá na Anthonyho, tretia na Benedicta, štvrtá na Colina, piata na Eloise, šiesta na Francescu, siedma na Hyacint a ôsma na Gregoryho.

Už z toho je jasné, že seriál sa vybral svojou vlastnou cestou a nemá problém meniť niektoré zásadné udalosti z kníh a upravovať si ich podľa seba. Inak to bolo aj s odhalením identity Lady Whistledown, ktorú čitatelia spoznali až v štvrtej knihe. Aj Eloise sa to dozvie omnoho neskôr. 

Aj samotná herečka Nicola Coughlan (Penelope) pri obsadení do seriálu pôvodne netušila, že to bude práve jej postava. Následne jej to potvrdili aj samotní tvorcovia, pretože boli presvedčení, že táto vedomosť pozitívne ovplyvní jej výkon. A komu vlastne patrí hlas Lady Whistledown v seriáli? Nahovorila ho Julie Andrews, na plátne sa však nikdy neobjavila.

Tisíce kostýmov

Kostýmoví dizajnéri si pri príprave na seriál dali poriadne záležať. Len pre prvú sériu vytvorili takmer 7 500 kostýmov, pričom príprava trvala viac ako päť mesiacov.

Okrem toho dali dvom hlavným rodinám veľmi odlišné farebné palety. Bridgertonovci majú pastelové odtiene modrej a ružovej, zatiaľ čo Featheringtonky nosia veľmi svetlé farby a výrazne vzorované oblečenie, ktoré má často odtieň žltej alebo zelenej.

Kostyméri dokonca požiadali herca Jonathana Baileyho (Anthony), aby si vyskúšal niekoľko rôznych bielych košieľ. Následne ho postriekali vodou, aby našli dokonalý model, keď jeho postava spadne do jazera.

image

Návraty najočakávanejších seriálov. Vieme, kedy sa dočkáš nových častí Emily in Paris, The Last of Us či Stranger Things

Aj keď na pľaci platí zákaz telefónov, herci prezradili, ako si s tým mužská časť osadenstva poradila. Keďže v regentskom oblečení nie je veľa priestoru na odloženie mobilu, vkladali si ho do topánok. Takto ho mali po ruke bez toho, aby si to niekto zo štábu všimol.

Sex, sex a sex

Seriál sa stal známym aj kvôli množstvu sexuálnych scén, ktoré však od konca prvej série značne ubudli. Herci však mali po svojom boku koordinátorov intimity, ktorí im pomáhali s každým detailom. Bailey dokonca potvrdil, že herci dostávajú pred každou scénou dokument na podpis. Je to „súhlas s tým, aký kúsok kože ukážeme v každej scéne a kde sa nás budú dotýkať a ako. Sexuálne scény sa tak menia na choreografický tanec.”

Phoebe Dynevor (Daphne) zase v rozhovore z januára 2021 prezradila, že jej scéna s masturbáciou sa nakrúcala najťažšie, pretože sexuálne scény s inými ľuďmi boli choreografické, ale na túto scénu bola sama. „Pokyny sú veľmi špecifické: Musíte mať orgazmus. Je ťažké to skúšať, čo znamená, že to jednoducho urobíte.” 

image

Bridgerton

Netflix

Potom tu bola herečka Simone Ashley (Kate), ktorá povedala, že na svoje sexuálne scény s Jonathanom Baileym sa pripravila tak, že sa naučila o páriacich návykoch slimákov počas workshopu o sexuálnej intimite.

Režisérka Julie Anne Robinson sa zase v jednom rozhovore rozrozprávala o nakrúcaní erotických scén v skutočných anglických vidieckych domoch. Všetko sa dôkladne monitorovalo, aby sa ubezpečili, že majetok nebol nijako poškodený.

Dodala, že existujú prísne pravidlá o tom, čo môžu herci a štáb robiť počas nakrúcania v starých regentských domoch. Zamestnanci pozorne sledovali monitory počas sexuálnych scén, aj keď to bola uzavretá scéna, len aby si boli istí, že zariadenie bude v poriadku.

Nicola Coughlan zase pri príležitosti premiéry tretej série povedala, že chcela, aby sa pred kamerou objavila nahá. Okrem povzbudenia seba chcela pomôcť aj ďalším ženám, aby sa nehanbili za svoje telo.

image

Po premiére Baby Reindeer vzrástli nahlásenia obťažovania mužov ženami o vyše polovicu. Čo robiť, ak ťa niekto chorobne stalkuje?

Hudba aj inšpirácia skutočným príbehom

Seriál mnohí ospevovali kvôli malému, no zásadnému detailu. Tvorcovia sa totiž rozhodli používať známe aktuálne skladby, ktoré prerobili do historického štýlu. Zazneli tak už skladby, ako Thank U, Next (Ariana Grande), Girls Like You (Maroon 5 feat. Cardi B), Bad Guy (Billie Eilish), Wildest Dreams (Taylor Swift), Stay Away (Nirvana), Material Girl (Madonna), Wrecking Ball (Miley Cyrus).

Aj keď je príbeh vymyslený, vieme nájsť jednu postavu, ktorá bola inšpirovaná skutočným príbehom. Je to však niekto, koho by si zrejme nehádal. Ide totiž o Willa Mondricha, boxera afrického pôvodu. Postava je založená na skutočnej osobe afrického pôvodu menom Bill Richmond, ktorý sa narodil v otroctve v New Yorku v roku 1763 a do Anglicka sa dostal v roku 1777.

Tu získal vzdelanie, naučil sa čítať a vyučil sa u stolára. V roku 1791 sa oženil s Mary Dunwick a mali niekoľko detí. Neustále sa však púšťal do bitiek kvôli farbe pleti. Nakoniec sa presťahovali do Londýna, aby mohol bojovať profesionálne. Zomrel v decembri 1829 vo veku 66 rokov.

Ďalšie zaujímavosti zo seriálu:

  • Pôvodne bol seriál koncipovaný ako epická vojnová dráma, no neskôr sa prepísala tak, aby zostala verná zdrojovému materiálu

  • Bokombrady Anthonyho Bridgertona v 1. sérii sú skutočné a nie prácou maskérov. 

  • Jednou z najzásadnejších zmien v druhej sérii oproti knihe bolo, že Edwina sa do Anthonyho nikdy skutočne nezamilovala a rýchlo zistila, že Kate a Anthony k sebe niečo cítia. 
  • Bessie Carter, ktorá hrá Prudence Featherington, je dcérou Imeldy Staunton (profesorka Umbridgeová z Harryho Pottera) a Jima Cartera. Obaja si zahrali vo filme Panstvo Downton, historickej kostýmovej dráme odohrávajúcej sa v edwardiánskom období.

  • Charithra Chandran odhalila, že sa zúčastnila konkurzu na svoju rolu Edwiny ešte pred odvysielaním 1. série, čo naznačuje, že druhá sa pripravovala ešte pred premiérou. Rovnako je potvrdené, že sa dočkáme aj štvrtej série.

  • Deti Bridgertonovcov sú pomenované abecedne - Anthony, Benedict, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory a Hyacint.

  • Claudia Jessie, ktorá hrá Eloise, sa narodila v roku 1989 a je v skutočnosti staršia ako obaja herci, ktorí stvárňujú starších súrodencov jej postavy Colina (Luke Newton), narodený v roku 1993, a Daphne (Phoebe Dynevor), narodená v roku 1995.

  • V knihách sú všetci Bridgertonovci takmer identickí a majú radšej svojho otca, pričom Benedict je o niečo vyšší ako jeho bratia. Všetky deti Bridgertonovcov mali rovnakú gaštanovohnedú farbu vlasov, pričom ich matka bola jediná blondínka.

  • Vojvoda z Hastingsu sa v druhej sérii už neobjavil. Je to z toho dôvodu, že jeho predstaviteľ Regé-Jean Page podpísal zmluvu len na jednu sériu a k ďalším sa nechcel zaväzovať, aby sa mohol venovať iným projektom.

  • Ako Clyvedon House, rodinné sídlo vojvodu z Hastingsu, bol použitý barokový zámok Howard. Nachádza sa v Severnom Yorkshire na severe Anglicka, 15 kilometrov severne od Yorku. Je jednou z najväčších súkromných rezidencií vo Veľkej Británii. Najväčšia časť zámku bola postavená medzi rokmi 1699 a 1712.

  • Golda Rosheuvel si v seriáli zahrala kráľovnú Charlottu. Táto kráľovná skutočne vládla v Anglicku v rokoch 1761–1818 a bola manželkou Juraja III. (u ktorého sa vyvinula duševná choroba). Podľa mnohých historikov bola kráľovná Charlotte prvou britskou kráľovnou, ktorá pravdepodobne mala afrických predkov.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/zabava/streamovacie-sluzby, menuAlias = streamovacie-sluzby, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. november 2024 06:36