Zelené mestá
Väčšina obyvateľov Európskej únie býva v mestách. Okrem výhod ako je napríklad lepšia infraštuktúra či viac pracovných príležitosti, so sebou mestský život prináša aj viacero negatív. Ide najmä o emisie z dopravy, znečistenie vôd, hluk a nedostatok zelene.
Európska iniciatíva Dohoda pre zelené mestá sa snaží tieto negatíva eliminovať. Iniciatíva sa sústredí na to, aby mestá boli zelenšie, udržateľnejšie a tiež odolnejšie voči klimatickým zmenám.
Metropola východu
Košice sa stali prvým slovenským mestom, ktoré sa k dohode pripojilo. Medzi jeho ciele do roku 2030 patrí: uhlíková neutralita, vyrovnanie tepoloty v meste s teplotou, ktorá je v jeho okolí, vytvorenie mapy hluku ešte v roku 2021 a obnova či ochrana zelene.
„Je len na nás, aké mesto, krajinu či planétu necháme ďalším generáciám. Beriem túto tému s plnou vážnosťou a som presvedčený, že Slovensko v zelených témach zaostáva, a to ma mrzí. Jednou z mojich priorít je, aby sa Košice stali akýmsi príkladom pre celé Slovensko," uviedol Jaroslav Polaček, primátor Košíc.
Les spomienok
Medzi environmentálne projekty, ktoré sa v poslednej dobe v meste spustili patrí aj unikátny prírodný cintorín Les spomienok. Rozloha tohto cintorína je približne 400 metrov štvorcových. Vedenia mesta miesto považuje za alternatívu k tradičnému pochovávaniu s ohľadom na prírodu.
Podľa košického primátora Les spomienok odráža spojenie prírodného a kultúrneho priestoru, a umožňuje s úctou spomínať na našich blízkych. „Zároveň tým dbáme aj na prírodu, čo je veľmi dôležité v tomto čase, keď sa musíme vyrovnať s klimatickými zmenami," napísal Polaček na svojom facebookovom profile.