Zúčastňuje sa na nej celkovo 400 mladých aktivistov zo 197 krajín sveta. Na úvod podujatia vystúpila švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá obvinila svetových lídrov z toho, že tri desaťročia nerobili nič v boji proti klimatickým zmenám. Informovala o tom agentúra AFP.
„Všetko, čo počujeme od našich takzvaných lídrov, sú len slová. Slová, ktoré znejú skvele, ale zatiaľ neviedli k ničomu. Naše nádeje a sny sa utopili v ich prázdnych vyjadreniach a sľuboch," vyhlásila Thunbergová.
Mládežnícki aktivisti plánujú predložiť spoločné vyhlásenie na trojdňovej ministerskej schôdzi nazvanej Pre-COP, ktorá sa začína v Miláne 30. septembra. Obe podujatia majú podľa organizátorov slúžiť ako predvoj ku klimatickej konferencii COP26 pod záštitou Organizácie Spojených národov, ktorá sa uskutoční 1. až 12. novembra v Glasgowe. Na podujatie majú pricestovať desiatky predstaviteľov krajín z celého sveta.
AFP považuje COP26 za „životne dôležitý summit" pre zachovanie životaschopnosti parížskej klimatickej dohody z roku 2015, v ktorej sa krajiny zaviazali podniknúť kroky s cieľom zabrániť stúpaniu globálnej teploty.
Predseda COP26 Alok Sharma v utorok vyhlásil, že „je načase, aby vyspelé krajiny splnili svoj peňažný prísľub s cieľom podporiť rozvojové krajiny v boji proti klimatickým zmenám". Británia, ktorá novembrové podujatie v Glasgowe zastrešuje, tvrdí, že jej cieľom bude, aby sa medzinárodné spoločenstvo dohodlo na postupom konci využívania uhoľnej energie.