Zemské jadro a kôraYouTube/Seeker
StoryEditor

Na našej planéte chýba gigantický kus zemskej kôry. Vedci teraz po vyše storočí zistili, kam zmizol

Miroslav Kamody13.11.2024., 12:00h

Odhaduje sa, že chýba jedna miliarda kubických kilometrov materiálu našej Zeme. Teraz už vieme, kam sa podela.

Lajkuj Brainee.sk na

Svet neustále hádže vedcom záhadné otázky pod nohy, no nové technológie, ako je zobrazovanie vesmíru, im pomáhajú vyriešiť záhady, ktoré sme si pred niekoľkými desaťročiami nijako nedokázali vysvetliť, píše portál Indy100.

Ďalšia záhada, ktorá zmiatla odborníkov viac ako storočie, bola známa ako „Veľký nesúlad“ a týkala sa veľkých dosiek zemskej kôry, ktoré v geologickom zázname jednoducho chýbali. Nové dôkazy však odhalili, že ich zmiznutie by mohlo byť spôsobené silnou ľadovcovou eróziou, ku ktorej došlo počas doby známej ako „Snehová guľa“, keď bola takmer celá planéta pokrytá ľadom.

image

Topiaci sa polárny ľad spomaľuje rotáciu Zeme. Môže mať následky na samotné meranie času

Jednoducho chýbajú

Výsledkom je medzera v sedimentačnom zázname, ku ktorej dochádza, keď sa vek hornín prudko mení v dôsledku erózie predchádzajúcej horniny, ktorá je potom nahradená mladšou horninou.

Tento jav bol pozorovaný v roku 1869 v Grand Canyone v Arizone. Odborníci poznamenali, že vek hornín sa prudko zmenil a zistili, že sa to replikovalo na niekoľkých miestach po celom svete, čo mu dalo názov Veľký nesúlad.

Autori jednej štúdie dokázali vypočítať, že v dôsledku ľadovcovej erózie sa v globálnom priemere odstránilo 3 až 5 kilometrov horniny, takže v záznamoch jednoducho „chýbali“.

Miliarda kubických kilometrov

Hlavný autor štúdie Brenhin Keller z Berkeley Geochronology Center vysvetlil, že rozsah úbytku horniny je obrovský a spolu so svojimi kolegami odhaduje, že chýba jedna miliarda kubických kilometrov predkambrického (obdobie medzi 542 milónmi a 488,3 milióna rokmi) materiálu, o ktorej sa pôvodne predpokladalo, že bude existovať.

image

Vedcov znepokojuje dno Pacifiku. Tektonická platňa pod Tichým oceánom sa trhá na nezvyčajných miestach

Ich teória naznačuje, že pred začiatkom fanerozoickej éry došlo k oveľa väčšej erózii, ako si odborníci pôvodne mysleli, a predložili dôkazy, ktoré ukazujú, že kryštály z tejto éry majú izotopy hafnia a kyslíka.

Tieto izotypy sú v súlade s tým, že sú erodované zo starej horniny a ukladajú sa pri nízkych teplotách. Ich teória tiež naznačuje, že to je dôvod, prečo existuje veľa kráterov asteroidov mladších ako 700 miliónov rokov a iba dva, ktoré sú staršie. Pokiaľ ide o súčasnú polohu skál, tvrdí sa, že ľadovce, ktoré erodovali sedimentárne horniny, ich tiež vyplavili do mora.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/ako-na-to, menuAlias = ako-na-to, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. november 2024 09:48