Z jednej strany počúvame, že naša váha je výsledkom toho, ako sa stravujeme a koľko cvičíme, z druhej zasem že telá niektorých ľudí jednoducho naberajú na výhe oveľa ľahšie ako iné, čím sa chudnutie stáva oveľa náročnejším cieľom. A ako píše portál Futurism, nový výskum silne podporuje druhú hypotézu.
Medzinárodný tím vedcov prišiel s novou štúdiou publikovanou v magazíne Med, ktorá podrobne popisuje, ako má mutácia génu nazývaného SMIM1 významnú súvislosť s extra prírastkom hmotnosti v dôsledku jej vplyvu na funkciu štítnej žľazy.
Skúmali pol milióna ľudí
Vedci skúmali údaje z Biobanky Spojeného kráľovstva, ktoré reprezentujú pol milióna britských obyvateľov a rôzne informácie o životnom štýle a biologických informáciách, a porovnávali subjekty s funkčným SMIM1 a subjektmi s chybnou, mutovanou verziou.
Štatistickou a biologickou analýzou zistili, že ľudia s genetickou mutáciou SMIM1 vykazovali vlastnosti, ako je prírastok hmotnosti, vysoký cholesterol, vysoké množstvo pečeňových enzýmov a ďalšie príznaky spojené s nadváhou. Chybný SMIM1 tiež znížil schopnosť štítnej žľazy regulovať metabolizmus, a tým obmedzil ich schopnosť spaľovať energiu.
V podstate, aj keď títo ľudia jedia rovnaké jedlo ako ostatní ľudia s normálnym SMIM1, spaľujú menej kalórií a sú náchylnejší k priberaniu „Príčiny obezity sú veľmi zložité a vo väčšine prípadov ide o kombináciu mnohých faktorov,” povedal pre CNN docent z University of Exeter v oblasti bunkovej biológie a hlavný autor štúdie Mattia Frontini.
Spúšťač obezity
„V tejto štúdii sme však našli jasný genetický spúšťač obezity.” Nanešťastie pre ženy, ktoré majú chybný gén, nosia v priemere o 4,6 kilogramu navyše v porovnaní s mužmi, ktorí majú v priemere len 2,4 kilogramu navyše.
Frontini pre CNN povedal, že táto genetická variácia je zriedkavá – odhaduje sa, že ju má len jeden z 5-tisíc ľudí – a že „hlavnou príčinou obezity je nerovnováha vo výdaji energie v dôsledku súhry životného štýlu, životného prostredia a genetických faktorov,“ píše sa v štúdii.
Aj keď v našej DNA je ešte množstvo neznámych, je možné, že existujú aj ďalšie gény, ktoré sú spojené s obezitou. To však nateraz potvrdené nie je. Napriek tomu je to zaujímavá oblasť výskumu, ktorá môže viesť k potenciálnym novým liečebným postupom na zníženie hmotnosti v momente, keď nadšenie pre látku semaglutid (napríklad liek Ozempic) dosahuje vrchol horúčky.