Nový objav možnej príčiny zápalového ochorenia čriev (IBD), ktorého najbežnejšie prípady zahŕňajú Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu, by mohol mať na túto nepríjemnú poruchu veľké dôsledky.
Ako uvádza Guardian, vedci z anglického inštitútu Francisa Cricka a University College London „narazili“ na úsek DNA, ktorý nekóduje proteíny – „génovú púšť“, ako ju nazývajú, ktorá sa silne javí ako spojené s IBD.
Slabé miesto
Aj keď má podobný názov a súbor symptómov ako syndróm dráždivého čreva (IBS), IBD sa líši svojou závažnosťou a môže byť život ohrozujúca, ak sa nelieči. Portál Futurism pripomína, že tieto dve poruchy majú spoločnú ešte jednu hlavnú vec: nikto v skutočnosti nevie, čo ich spôsobuje. Ale s objavom tejto „génovej púšte“ sa to môže čoskoro zmeniť.
Ako napísali vedci z Crick Institute vo svojej práci, publikovanej tento týždeň v magazíne Nature, podivné chromozomálne slabé miesto, ktoré vedci našli takmer náhodou, sa objavuje iba v bielych krvinkách známych ako „makrofágy“, ktoré uvoľňujú chemickú látku nazývanú cytokín, ktorá katalyzuje (urýchľuje) črevný zápal, ktorý charakterizuje IBD.
V rozhovore pre BBC vedec James Lee povedal, že pri pohľade na slabé miesto výskumníci zistili, že časť genetického kódu, ktorú presne určili, pôsobí ako „hlavný regulátor“ funkcie makrofágov a sedí „priamo pri vrchole pyramídy“ a diktuje, aké chemikálie sa uvoľňujú.
Všetko do seba zapadá
U ľudí bez IBD – a bez spomínanej „génovej púšte“ – táto časť DNA uvoľňuje biele krvinky normálne, a teda v prípade potreby útočia na baktérie, no inak sa upokoja. Pre tých, ktorí majú zdedené slabé miesto, sa však zdá, že uvoľňovanie cytokínov je príliš aktívne a zaplavuje črevá chemikáliami, ktoré spôsobujú zápal.
„To, čo sme našli, je jedna z veľmi centrálnych ciest, ktorá sa pokazí, keď ľudia dostanú zápalové ochorenie čriev, a toto je niečo ako svätý grál,“ pokračoval odborník. Výskumníci tiež prekvapivo zistili, že 95 percent ľudí s IBD malo rovnaké chromozomálne slabé miesto, čo silne naznačuje, že spolu súvisia.
Máme aj liek
A čo viac, výskumníci tiež zistili, že trieda protirakovinových liekov známych ako inhibítory MEK, ktoré už existujú a sú široko používané na blokovanie alebo zabíjanie rakovinových buniek, znižujú zápal v črevných bunkách odobratých pacientom s IBD.
Samozrejme, bude potrebná ďalšia štúdia, kým sa budú dať bezpečne používať. Biele krvinky hrajú dôležitú úlohu v bakteriálnej reakcii, vedci ich nechcú úplne vyradiť z fungovania.
Aj napriek tomu ide o krok, ktorý veda v tomto smere neurobila už niekoľko dlhých rokov. Ak sa potvrdí, že práve toto spôsobuje vznik črevných problémov - a zároveň máme liek na najhoršie symptómy a iné imunologické poruchy súvisiace so zápalom, pomôcť by sme vedeli približne desiatim miliónom ľudí, ktorí touto chorobou trpia. A medzi nimi aj tisícom Slovákov.